Soukromá Univerzita Jana Amose Komenského Praha by mohla přijít o akreditaci

Soukromá Univerzita Jana Amose Komenského v Praze by mohla skončit. Akreditační komise navrhne ministerstvu školství, aby univerzitě odejmulo oprávnění působit jako soukromá vysoká škola. Podle komise se v činnosti školy trvale objevují nedostatky. Univerzita Jana Amose Komenského to odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola ekonomická, student, školství, výuka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Tajemník akreditační komise Jiří Smrčka řekl, že komise sama oprávnění odebrat nemůže, může ale ministerstvu navrhnout, aby zahájilo řízení a rozhodlo. A to komise udělá.

Akreditační komise připraví podklady pro podání podnětu k odejmutí státního souhlasu k oprávnění působit jako soukromá vysoká škola, píše se v jejím dnešním stanovisku.

Na svém zasedání se aktuálně zabývala žádostí UJAK o prodloužení akreditace magisterského oboru speciální pedagogika - učitelství tak, aby tam mohli pokračovat nynější studenti. Akreditace na konci roku vypršela a univerzita již dříve žádala o její prodloužení, což komise loni v září a pak i v prosinci odmítla.

Jedním z hlavních důvodů je podle komise příliš vysoký počet studentů přijatých do oboru, kde si mohou doplnit učitelskou kvalifikaci.

„Přes malé posílení speciálně pedagogických disciplín přetrval hlavní problém: příliš vysoký počet studentů vzhledem k personálnímu zabezpečení oboru. To neumožňuje vytvořit standardní vysokoškolské prostředí a zajistit studentům kvalitní vedení výuky, zejména praxí a diplomových prací,“ uvedla dnes akreditační komise.

UJAK se hodlá proti stanovisku komise postavit

Podle mluvčího univerzity Jana Červenky pracuje akreditační komise s nepravdivými argumenty:

„Zpráva obsahuje nesouhlasné stanovisko akreditační komise k žádosti UJAK o prodloužení akreditace na dostudování pro studijní obor speciální pedagogika – učitelství. Univerzita s tímto stanoviskem zásadně nesouhlasí, je přesvědčená, že akreditační komise pracuje s nepravdivými argumenty. Proti tomuto stanovisku neprodleně podnikneme příslušné právní kroky.“

Záměr akreditační komise požádat o odebrání státního souhlasu k oprávnění působit jako soukromá vysoká škola je podle Univerzity Jana Amose Komenského v rozporu s předchozími kroky komise.

Univerzita se s problémy potýká od roku 2010, kdy někteří bývalí pedagogové veřejně mluvili o nízké kvalitě výuky. O rok později akreditační komise navrhla, aby škola nesměla přijímat nové studenty ke studiu některých programů v několika oborech.

Kvůli nízké kvalitě výuky na pobočkách školy ve Starém Hrozenkově a Frýdku-Místku komisaři navrhli tyto pobočky neprodleně zrušit. Škola se odvolala a ministerstvo návrh komise na omezení akreditace zamítlo.

Ministerstvo zrušilo už dvě soukromé vysoké školy

Legislativa na případné odejmutí oprávnění k působení jako soukromá vysoká škola pamatuje, příslušná škola by v takovém případě měla zajistit svým studentům, aby mohli dostudovat jinde.

Ministerstvo školství poprvé zrušilo soukromou vysokou školu v roce 2008. Odejmulo státní souhlas Pražskému technologickému institutu, důvodem bylo mimo jiné to, že stěžejní vyučující nebyli kmenovými vyučujícími školy, ale jen externisty s velmi malými úvazky.

O dva roky později ukončila výuku i pražská Vysoká škola cestovního ruchu a teritoriálních studií, která fungovala pouhé dva roky. Také v jejím případě bylo důvodem pro odebrání akreditace nedostatečné personální zajištění a neodpovídající publikační činnost pedagogů.

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme