Soukromé bezpečnostní agentury asi budou pod přísnějším dohledem státu

Pravidla pro soukromé bezpečnostní služby by se měla v Česku zpřísnit. Poslanci pustili vládní návrh zákona o bezpečnostní činnosti do dalšího projednávání ve sněmovně. Ministerstvo vnitra navrhuje, aby agentury fungovaly jen se speciální licencí. Chce tak omezit podnikání nespolehlivých firem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová ostraha v nemocnici v Havlíčkově Brodě poprvé ve službě | Foto: Hana Mikulincová

Licence bude vydávat ministerstvo vnitra, které si žadatele podle ministra Milana Chovance (ČSSD) prověří.

„Od normy si slibujeme zkvalitnění poskytovaných služeb pro zákazníky soukromých bezpečnostních agentur ve všech ohledech, a to i díky značným požadavkům kladeným na kvalifikaci podnikatelů a jejich zaměstnanců, které budou nezbytně nutné pro získání licence,“ prohlásil Chovanec.

Opoziční TOP 09 návrh zatím podporuje. Má ale podle ní nedostatky. Třeba poslanec Daniel Korte chce ještě víc zpřísnit pravidla pro soukromé detektivy.

„Za nejzávažnější slabinu pokládám nevůli předkladatele promítnout šmírování soukromými detektivy, čili prolomení základních občanských lidských práv garantovaných listinou základních práv – nedotknutelnost obydlí, odposlechy telefonů a tak dále - do trestního zákoníku,“ uvedl Korte.

Bezpečnostní agentury s normou nemají větší problém

Licence budou bezpečnostní agentury dostávat maximálně na deset let. Zpřísnit by se měla také pravidla pro soukromé detektivy. Unie soukromých bezpečnostních služeb ČR nemá k návrhu zásadní výhrady.

„Zákon, tak jak je napsán, je velice kvalitní a moderní. Je jen potřeba upravit nějaké technické detaily,“ řekl tajemník unie Radek Zapletal.

Agentury chtějí třeba upřesnit možnost odvolání v případě, že licenci nedostanou.

Z poplatků za licence by ministerstvo vnitra mohlo získat až třicet milionů ročně. Peníze půjdou na nové úředníky, kteří budou povolení vydávat a agentury kontrolovat.

Lenka Jansová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme