Soukromé nebo veřejné? O nemocnice se přou politici i lékaři

Lékaři i politici se stále přou o budoucí podobu nemocniční sítě. Sociální demokraté chtějí zabránit hromadnému převodu nemocnic na obchodní společnosti. Bojí se, že jedinou snahou těchto zařízení by pak bylo vytváření zisku na úkor kvalitní péče. Opoziční občanští demokraté zastavení privatizace odmítají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová | Foto: Michal Kamaryt

ČSSD trvá na tom, že se co nejdříve pokusí novým zákonem zajistit základní síť veřejných neziskových nemocnic, která by podle nich měla lidem zajistit kvalitní a rovnocennou péči o zdraví. Po vytvoření sítě se pak mohou zbylé nemocnice libovolně přeměnit.

"Akciová společnost bude preferovat zisk, což je vlastně její úloha, a v rámci toho bude třeba přetvářet sestavu oborů ve své působnosti. To právě by v té síti nepředstavovalo opěrný bod," varuje ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

Její stínový kolega z ODS Tomáš Julínek vytváření sítě nemocnic pod taktovkou resortu zdravotnictví kritizuje. Podle něj právě tato síť nabídku služeb spíše omezí než rozšíří. "Viz třeba vytvoření LDN lůžek, kdy nutíme staré lidi, aby si vybrali pouze tuto péči ve stáří a nenabízíme jim nic jiného," oponuje.

Jak dodává pražský primátor Pavel Bém z ODS, už teď funguje několik desítek soukromých nemocnic a pacienti to na kvalitě péče nepociťují. "Péče je kvalitní, dostupná, není to péče výběrová, luxusní a s jediným rozdílem od nemocnic státních, že negenerují ztrátu, nezadlužují české zdravotnictví," tvrdí Bém.

Ani šéf sociální demokracie v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna není striktně proti soukromému zdravotnictví, ale chápe ho jen jako doplněk veřejnoprávních nemocnic a je tedy proti hromadnému převádění nemocnic na obchodní společnosti.

"Z hlediska celé řady důležitých zdravotních úkonů, například onkologie, tak tyto věci nemohou být a nejsou ziskové, takže bych si pokládal otázku, kde se lidé budou léčit, kdyby celá zdravotní síť byla převedena na tyto obchodní společnosti," uvedl Foldyna.

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková uvedla, že pojišťovny potřebují především nasmlouvanou síť nemocnic a je jim v podstatě jedno, kdo je bude provozovat. "Pro nás je důležité mít síť nemocnic navázanou na smluvním základě a je nám jedno, jestli je soukromá nebo státní. My chceme, aby ať ta nebo ta poskytovala dobrou péči o naše klienty."

Zákon o základní síti veřejných neziskových nemocnic chce v parlamentu prosadit co nejrychleji premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross. Návrh předpokládá v každém krajském městě a v každém okrese alespoň jednu veřejnoprávní nemocnici a také přísnější kontrolu jejich hospodaření.

Předloha počítá také s kontrolou nemocnic správními a dozorčími radami a s trvalou povinností zřizovatele kontrolovat i tyto orgány. To by mělo vést k hospodárnějšímu využití veřejných prostředků. Dosud bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví privatizováno 47 nemocnic.

Martin Hromádka, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme