Soukromé vysoké školy oslavily deset let
Privátní vysoké školy slaví desetileté výročí. Ale o jejich kvalitě ještě mnozí pochybují. Soukromých škol je totiž více než veřejných. K počtu obyvatel je to podle předsedy České konference rektorů Petra Fialy příliš. Potřebuje tedy české školství podle něj soukromé vzdělávací instituce?
"Vývoj prokázal, že ano. My to musíme vidět v kontextu vývoje celého vysokého školství v Evropě. Vysoké školy rozhodně tvoří důležitou součást systému. Vývoj je zřetelný a nemůže se mu vyhnout ani Česká republika," podotkl Fiala.
S ním souhlasí také ministryně školství Miroslava Kopicová.
"Jestliže dneska studuje v soukromých vysokých školách více než třináct procent studentů, tak si myslím, že to je úspěch, když uvážíme, že vysoké školy nedostávají veřejný příspěvek na výuku. My jsme velice vděční, že existují vysoké školy tohoto typu," řekla Kopicová.
Populace klesne
Přestože je lidí s předpoklady pro studium na vysokých školách pořád stejně, zvyšuje se počet přijatých studentů. Za dva roky ale podle ministryně dojde ke změně.
"Já mám vážné pochybnosti, jestli v letech 2012, 2013, 2014, až nám výrazně klesne populace, která bude vstupovat na vysoké školy, zda všechny školy obstojí," obává se Kopicová.
A jak na slabé populační ročníky chtějí zareagovat samy soukromé vysoké školy? To Radiožurnálu řekla rektorka Vysoké školy finanční a správní Bohuslava Šenkýřová.
"Teď bude strašně záležet na tom, jak se nastaví koncepce dalšího rozvoje vysokého školství. My jsme připraveni se na tvorbě koncepce podílet. Jsme přesvědčeni, že desetiletá existence soukromého vysokého školství už přesvědčila všechny, že tady mají místo. Minimálně i v tom, že šetří peníze ze státního rozpočtu. Za uplynulé období je to více než osm miliard korun," řekla Šenkýřová.
Podle ministryně Kopicové je důležité, jakým směrem se soukromé vysoké školy vydají. Neměly by prý chtít všechno a okamžitě. Měly by se tedy orientovat na mezery, které v českém vysokém školství jsou. Klára Bílá, Radiožurnál.