Soukromí lékaři chtějí s ministrem projednat novou vyhlášku

Zástupci soukromých lékařů plánují na dnešek schůzku s ministrem zdravotnictví. Výpadek ve výši zhruba čtyř a půl miliardy korun, ke kterému by došlo díky úhradové vyhlášce, jež počítá se snížením plateb od zdravotních pojišťoven by zasáhl nemocnice i soukromé lékaře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékaři

lékaři | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ministr zdravotnictví už vyšel lékařům jednou vstříc, když původně zvažované pětiprocentní snížení úhrad zmenšil na dvě procenta. Václav Šmatlák, předseda Sdružení praktických lékařů ČR a člen Koalice soukromých lékařů, však namítá: „Tvrdíme, že pro praktické lékaře může být zachována stejná výše plateb, kterými jsou praktičtí lékaři honorováni, ve stejné výši jako v roce letošním.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Šmatlák, předseda Sdružení praktických lékařů ČR a člen Koalice soukromých lékarů, o připravované schůzce s ministrem zdravotnictví

Dodává však, že tento požadavek je sice důležitý, ale ne zásadní. Na úhradové vyhlášce Václavu Šmatlákovi nejvíce vadí regulační mechanismy, kvůli nimž by praktický lékař za překročení limitů platil pokuty.

„Návrh vyhlášky na příští rok by znamenal, že polovina praktických lékařů bude pokutována za to, že předepisuje léky. To je pro nás stav naprosto nepřijatelný. Byl by to návrat do roku 2006, kdy byly lékaři penalizováni deseti tisíci až sty tisíci korunami,“ říká.

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů ČR není možné, aby byl zachován návrh vyhlášky, nechce-li ministr zdravotnictví omezit dostupnost zdravotní péče.

„Budeme se snažit ministra přesvědčit, že prostředky na účtech zdravotních pojišťoven jsou, že výběr pojistného je v příštím roce plánován vyšší než letos a že není důvod snižování úhrad na základní péči. Nechceme navýšení úhrad, ale zachování,“ vysvětluje Václav Šmatlák.

Jak také tvrdí, vychází z údajů, které předkládá Analytická komise, která předpovídá na základě analýz příjmů a nákladů zdravotních pojišťoven. „Zpráva tvrdí, že v příštím roce nedojde k poklesu příjmů, naopak má dojít k mírnému nárůstu. Není tedy důvod, aby zdravotní pojišťovny platily méně než letos,“ domnívá se předseda sdružení.

Veronika Sedláčková, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme