Soukromí lékaři hrozí protesty
Česku hrozí vlna protestů soukromých lékařů. Všeobecná zdravotní pojišťovna a některé zaměstnanecké pojišťovny jim totiž za péči o pacienty platí se stále větším zpožděním. Lékaři zvažují, že na tři dny zavřou ordinace nebo vypovědí smlouvu s neplatícími pojišťovnami. Česká lékařská komora protest podpoří.
Akutní péči by pojišťovny lékařům proplatily i bez smlouvy, ostatní by pacienti hradili v hotovosti. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová z ČSSD Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekla, že se doktorům na jednu stranu nediví:
"Ale měli by lépe zvážit, kde asi jsou příčiny krize. Možná, až se provede pořádná hloubková kontrola, až na ni bude získáno právo a uskuteční se, tak třeba budeme všichni chytřejší - já i ti lékaři."
Česká lékařská komora soudí, že za všechno mohou manažeři pojišťoven, a volá po personálních čistkách. Místopředseda sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko je ale jiného názoru. Jak Jojko prohlásil v úterním večerním pořadu Stalo se dnes, za zpožďování plateb může nedostatek peněz ve zdravotnictví:
"Není to otázka personálního obsazení na postech ředitelů zdravotních pojišťoven, ale je to systémová záležitost. Tím pádem má vinu a věc má správně opravovat ten, kdo systém řídí, tedy Ministerstvo zdravotnictví, potažmo vláda."
Podle šéfa profesní organizace lékařů Davida Ratha je na tahu VZP. Pokud hospodaří celkem se 100 miliardami korun, neměl by být pro ni problém najít 5 až 7 chybějících miliard, aby platila včas. Každopádně by měla situaci okamžitě řešit.
"Myslíme si, že by management Všeobecné zdravotní pojišťovny měl vykasat rukávy a jít takzvaně k pumpám čerpat vodu. My jsme deklarovali naši ochotu v tom ze všech našich sil pomáhat. Pokud by ovšem management zůstal dál nečinně sedět v potápějící se lodi, tak pak je ta situace vážnější. Myslím si, že do problému musí být aktuálně zatažena i vláda," uvedl Rath.
V Česku působí téměř 40 000 lékařů, z toho je asi polovina soukromých. Ti v minulosti protestní akce svých kolegů z nemocnic podporovali vyvěšením plakátů. Teď ale zvažují dokonce demonstrace před VZP nebo Ministerstvem zdravotnictví.
Mluvčí pojišťovny Jiří Suttner postup lékařů označil jako nátlak. Tvrdí, že jejich akce nepřispěje k řešení problému, přesto uznal protest jako legitimní.
Ve středu by se zástupci lékařů měli poradit o dalším postupu. Za týden pak budou totéž konzultovat s praktickými lékaři.