Jméno, fotka, adresa. Sněmovna znovu projedná zákon o drahách, který zavádí evidenci cestujících

Jeden elektronický nákup jízdenky na vlak a dráhy budou rok evidovat jméno, fotku, datum narození a adresu cestujícího. Se zřízením databáze počítá novela drážního zákona, o kterém budou znovu rozhodovat poslanci. Senátoři novelu odmítli, mají obavy o soukromí lidí. Ministerstvo dopravy ale tvrdí, že díky evidenci údajů bude cestování pohodlnější.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lokomotiva s logem e-shopu Českých drah | Foto: Jan Boček | Zdroj: Český rozhlas

Pokud poslanci napodruhé podpoří vládní návrh novely drážního zákona, vznikne speciální databáze, která bude obsahovat řadu informací o lidech, kteří si pouze elektronicky koupili lístek na vlak.

‚Nepatrný zlomek jízdenek.‘ Stát nemusí na zastropování slev na jízdné ušetřit, úsporu neumí vyčíslit

Číst článek

Konkrétně má jít o údaje „poskytnuté při zakoupení jednotného jízdního dokladu, jimiž mohou být jméno, popřípadě jména a příjmení, doručovací adresa, datum narození, fotografie, druh a číslo osobního dokladu a kontaktní údaje“.

Pokud lístek pro svého zaměstnance koupí firma, v databázi se o ní kromě jména a sídla bude evidovat i číslo bankovního účtu. V obou případech se informace vymažou až po roce.

Anonymně? Jděte na pokladnu

„Nebude-li chtít kupující poskytnout vůbec žádné osobní údaje, bude si moci pořídit jednotný jízdní doklad ve fyzické podobě (u pokladní přepážky nebo v automatu),“ píše se v důvodové zprávě k zákonu.

Elektronicky anonymní nákup nemá být možný proto, že by si jednotliví cestující mohli jízdenky mezi sebou přeposílat a na jednu jízdenku tak cestovat vícekrát.

Kolik a komu platí stát za levnější jízdné pro studenty a důchodce? Odpověď najdete v aplikaci

Číst článek

Přístup do databáze by měl mít jen ten dopravce, který jízdenku prodal, případně ten, který cestujícího poveze.

Jednotná databáze narazila v Senátu, který – s ohledem na ochranu soukromí – novelu vrátil sněmovně a navrhl zrušit evidenci alespoň těch, kteří jízdenku zakoupili, ale necestují na ni.

„Je zjevně neadekvátní, aby se systém evidence cestujících a kupujících jízdenek zaváděl i u elektronických nákupů jízdenek na vlaky,“ napsal v odůvodnění senátor Lukáš Wagenknecht, který databázi srovnal s „čínským systémem všeobecné kontroly, která mimo jiné zahrnuje i cestování jednotlivců po železnicích.“

Podle něj je zavádění databáze cestujících nevhodné také proto, že evropské státy nyní zvažují zrušení evidence cestujících letadlem. Belgický ústavní soud se z tohoto důvodu obrátil na Soudní dvůr EU.

Větší pohodlí

Podle ministerstva dopravy není identifikace kupujících povinná.

„Doklady bude možné kupovat i bez registrace, pokud si to bude kupující přát. V takovém případě bude muset při každém nákupu znovu zadávat minimálně e-mailovou adresu pro doručení a požadované identifikační údaje cestujícího (jméno, popř. datum narození u časových dokladů),“ napsala serveru iROZHLAS.cz mluvčí resortu Lenka Rezková.

„Samotná možnost evidence údajů tak za našeho pohledu přispěje zásadním způsobem k zákaznickému komfortu,“ uzavřela.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme