Soutěž středních škol o žáky kazí maturitní výsledky

Ministerstvo školství dnes zveřejní detailní rozbor prvního ročníku státních maturit. Dosud známá čísla potvrzují, že na ně nestačilo 20 procent studentů. Některé však měly neúspěšnost daleko vyšší, na 11 z nich nedokázalo složit maturitní zkoušku celých 70 procent středoškoláků. Ministr Dobeš považuje tento údaj za alarmující a varuje, že katastrofální výsledky můžou dostat školy do existenčních potíží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maturity na kutnohorském gymnáziu Jiřího Ortena | Foto: Michal Trnka

„Výsledky jsou hodně překvapivé. Není fatální, že neprospělo 20 procent žáků, s těmi, co k maturitě nebyli připuštěni, je to možná 30 procent. Ale to, že mezi středními školami jsou takové, které dosahují neúspěšnosti 70 procent, je skutečně neuvěřitelné,“ domnívá se Jiří Kuhn, předseda Asociace ředitelů gymnázií.

Přehrát

00:00 / 00:00

maturity.mp3

Podle Kuhna přitom tyto výsledky nevypovídají nutně o kvalitě výuky. „Nemusí to být chyba škol, ale je to chyba při náboru žáků do těchto škol,“ upozorňuje Kuhn s tím, že v poslední době přitvrdil boj o žáka mezi středními školami.

Méně škol

Redukce sítě škol je podle Kuhna nezbytná, i když výsledky by přitom neměly být rozhodujícím momentem. „Je to politické rozhodnutí zřizovatelů, kteří se však podle mých informací k žádné větší redukci nechystají. Krajské volby se blíží a tak si nechtějí nadělat více problémů, než je nezbytné,“ tvrdí Kuhn.

Dodává, že nyní je řada na Ministerstvu školství, aby jednalo s vedením vysokých škol o tom, zda je pro ně maturita v této podobě použitelná při přijímacích zkouškách. Během dnešního dne má ministerstvo zveřejnit detailní analýzu výsledků státních maturit.

Kuhn také podotkl, že by bylo potřeba u maturit odlišit žáky na ty, kteří chtějí dále pokračovat ve studiu a ty, kteří vystudováním střední školy dosáhli vrcholu svého vzdělávání.

Veronika Sedláčková, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme