Soutěžil rekordní počet kandidátů

O přízeň více než osmi milionů voličů se letos ucházelo přes 226 tisíc kandidátů, kteří mohou obsadit necelých 63 tisíc míst v zastupitelstvech obcí, měst nebo městských částí. Senát se tradičně po dvou letech obměňuje z jedné třetiny o 27 křesel usiluje rekordní počet 227 kandidátů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby

volby | Foto: Marián Vojtek

Jak to bylo minule - 2006

Pokud pomineme nezávislé kandidáty, kteří bodují hlavně v malých obcích, tak vítězem komunálních voleb před čtyřmi lety byla ODS, která je vyhrála drtivě. Získala přes 36 procent hlasů, v Praze dokonce nadpoloviční většinu, což jí vyneslo přes 7 tisíc mandátů, zatímco druhá ČSSD se musela spokojit s necelými 17 procenty a čtyřmi a půl tisíci křesly na radnicích.

I přes nižší zisk hlasů je předstihli lidovci s pěti tisíci zastupiteli, hlavně na venkově. Z toho ale plyne i to, že ODS má také nejvíc co ztratit. Obhajuje i místa primátorů v 16 z 23 statutárních měst včetně Prahy. ČSSD bude obhajovat pět primátorských míst včetně Brna a Ostravy.


Obhajoba senátorů

A připomeňme, jak je to s obhajobou v senátních volbách? Tam jsou na tom nejlépe sociální demokraté. Mají nyní 29 senátorů a žádné křeslo neobhajují, mohou tedy jen získat a jejich jasný cíl je mít dalších 12 křesel a získat tak v Senátu většinu. V opačné situaci je opět ODS - mandát končí 19 z 36 jejích senátorů, před dvěma lety obhájila pouze tři senátorská křesla.

Podobně Klub TOP 09 a Starostové bude obhajovat pět křesel z osmi a křeslo po předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi, který se stal poslancem. Lidovci a komunisté obhajují po jednom mandátu ze čtyř, respektive ze tří. VV zatím senátora nemají.

Strany vládní koalice tak k uhájení nadpoloviční většiny v Senátu potřebují vyhrát v 21 z 27 obvodů, zatímco opozičním stačí pouze sedm vítězství.

Průběžné výsledky prvního kola voleb do třetiny Senátu
Zde najdete průběžné výsledky komunálních voleb

Milan Kopp, Robert Břešťan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme