Soudce Sovák čelí dalšímu obvinění. Se soukromým detektivem měli chtít po Metrostavu 150 milionů

V kauze někdejšího soudce Zdeňka Sováka padla další obvinění. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu nově stíhají soukromého detektiva Roberta Plevače, potvrdil Lidovým novinám státní zástupce. Ze spisu, s nímž se deník seznámil, vyplývá, že Plevač se Sovákem měli požadovat od společnosti Metrostav až 150 milionů korun, a to za ovlivnění verdiktu na Vrchním soudu v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili další dva lidi v kauze soudce Zdeňka Sováka. Ze spisu vyplývá, že jimi jsou Sovák (na snímku) a soukromý detektiv Robert Plevač | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V dotazované věci vydal policejní orgán dne 31. března 2021 usnesení, jímž zahájil trestní stíhání dvou osob pro jednání související se snahou ovlivnit rozhodovací činnost Vrchního soudu v Praze,“ sdělil Lidovým novinám ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality z Vrchního státní zastupitelství v Praze Zdeněk Štěpánek.

V obou případech – jak v případě již dříve obviněného Sováka, tak nově u Plevače – jde podle listu o podezření z přijetí úplatku.

Kauza soudce Sováka

  • Korupční aféra úzce souvisí s druhou větví kauzy Davida Ratha, v níž je stíhán i stavební gigant Metrostav. Vazebně stíhaný soudce Zdeněk Sovák měl společně se svým známým Milanem Bíbou nabízet firmě Metrostav, že ovlivní rozsudek ve prospěch stavební firmy, a to za 50 milionů korun. Případ iROZHLAS.cz popsal ZDE.
  • Policie obvinila také podnikatele Gagika Tonyana, který měl Sovákovi doručit obraz v údajné hodnotě 125 tisíc korun. Soudce ho za to - podle policejního obvinění - pomohl letos v květnu zprostit obžaloby z vydírání. O připadu iROZHLAS.cz informoval ZDE.
  • Obvinění v kauze čelí celkem pět lidí

Případ odstartoval loni v listopadu, kdy policisté Sováka zatkli v jeho bytě na Letné. Tam už ho nějakou dobu odposlouchávali. A zjistili, že loni se tam několikrát sešel právě s Plevačem.

Muži měli mluvit o společnosti Metrostav. Ta byla nepravomocně odsouzena za zmanipulované tendry v éře tehdejšího hejtmana Davida Ratha k pokutě deset milionů korun. A dostala také tříletý zákaz účastnit se veřejných zakázek.

Podle deníku chtěli Sovák s Plevačem zákaz změnit na peněžitý trest 350 milionů korun. Po Metrostavu za to měli nejprve chtít deset, později 150 milionů korun. Nabídku měl Plevač udělat společnosti přes známou advokátku. Později soukromý detektiv sám navštívil právníka Metrostavu, ten ale nabídku odmítl.

Metrostav prostřednictvím svého mluvčího oznámil, že se v celé kauze považuje za poškozeného. Advokát Metrostavu Daniel Volák pak řekl, že společnost už všechny důkazy, včetně podrobných zápisů, zajistila a předala policii. Sovák už dříve uvedl, že žádný úplatek nepřijal. Na dotazy nikdo ze stíhaných nereagoval.

pj, jbi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme