Armáda se po 45 letech loučí s vrtulníky sovětské provenience Mi-24/35. Nahradí je stroje z USA

Po 45 letech končí česká armáda s používáním vrtulníků sovětské provenience Mi-24/35. Poslední ostré střelby z bitevníku mají za sebou piloti náměšťské 221. vrtulníkové letky ve vojenském újezdu Boletice, armáda o tom v úterý informovala na svém webu. Staré stroje nahradí vrtulníky ze Spojených států.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armáda nově pořizuje osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper. Dalších starších šest viperů a dva venomy dostane česká armáda ze Spojených států darem za pomoc Ukrajině.

Čeští vojáci dostali první materiály k bojovým helikoptérám z USA. Jedná se hlavně o náhradní díly

Číst článek

První bitevní vrtulník Viper AH-1Z pro českou armádu byl vyroben na počátku dubna. Stroje na vrtulníkovou základnu do Náměště nad Oslavou na Třebíčsku přepraví velkokapacitní letoun v řádu několika týdnů, informoval v polovině května mluvčí generálního štábu Ivo Zelinka.

Vrtulníky Mi-24 přinesly československé armádě bitevní schopnost proti obrněné technice. „Na tehdejší dobu byly vybaveny mohutnou výzbrojí včetně řízených střel a umožňovaly přesnou likvidaci protivníkovy techniky a zároveň mnohem efektivnější podporu pozemních jednotek,“ uvedla armáda.

Hlavním námětem posledního cvičení Mi-24/35 byla střelba na cíl ve spolupráci s jednotkou předsunutých leteckých návodčích. Jednotlivé lety posádek byly naplánovány zhruba na hodinové bloky tak, aby ve dne absolvovaly čtyři lety a stejně tak i v noci.

„Poslední střelby s vyvedením jednotky z bitevníku Mi-24/35 odlétala posádka ve složení kapitán Jaroslav Šimek, nadporučík Jaroslav Palička a praporčík Pavel Solař. Posádka provedla dvě zteče s použitím neřízených raket S-8 a předním kulometem 12,7 mm během nočních střeleb,“ uvádí web.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme