Škola na Chrudimsku vyučuje v nouzovém režimu. Polovina pedagogů je kvůli spalničkám v karanténě

Polovina učitelského sboru základní školy v Krouně na Chrudimsku je v preventivní karanténě. Důvodem je podezření na spalničky u jednoho z žáků. Všech dvanáct kantorů muselo na testy protilátek. A u šesti z nich vyšly špatně, musí proto zůstat v izolaci. Škola tak vyučuje v nouzovém režimu.

Tento článek je více než rok starý.

Krouna (Chrudimsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škola v Krouně vyučuje v nouzovém režimu. Polovina pedagogů je kvůli spalničkám v karanténě

Škola v Krouně vyučuje v nouzovém režimu. Polovina pedagogů je kvůli spalničkám v karanténě | Foto: Josef Ženatý | Zdroj: Český rozhlas

„Při šesti učitelích zajistit výuku v devíti třídách, a ještě při dělení na cizí jazyky či informatiku, to už prostými počty nejde,“ popisuje pro Český rozhlas Pardubice ředitel základní školy v Krouně Josef Kyncl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Škola v Krouně vyučuje v nouzovém režimu. Polovina pedagogů je kvůli spalničkám v karanténě. Na místě natáčel Josef Ženatý

Povolali proto podle něj zálohy z řad penzistů, bývalých učitelů školy a někdejších studentů. „A učitelé, kteří mají dostatek protilátek a zůstali v práci, tak učí všechny vyučovací hodiny,“ doplňuje.

Mezi zastupujícími kantory je také Eva Pejchová, která byla dříve ve škole zástupkyní ředitele. „Za katedru jsem se vrátila po pěti letech. Teď když bylo potřeba, tak jsem se zase na nějakou chvilku vrátila.“

Škola kvůli chybějícím pedagogům musela také některé třídy sloučit. „Jednalo se v posledních třech dnech asi o dvě nebo tři vyučovací hodiny. Největší organizační zátěž je v tom, že musíme ze dne na den vytvářen neustále nové rozvrhy,“ uzavírá Kyncl.

Pokud se spalničky u jednoho ze žáků nepotvrdí, budou se moci kantoři vrátit do práce v polovině příštího týdne. V opačném případě budou muset ještě zůstat v preventivní karanténě. Jenom v Pardubickém kraji se letos spalničkami nakazilo 60 lidí.

O spalničkách

Onemocnění se šíří kapénkami ve vzduchu a je vysoce nakažlivé. Inkubační doba spalniček, tedy čas od nakažení po první příznaky, je sedm až 21 dní.

Od počátku roku 537 nemocných. Případů spalniček ale podle údajů ministerstva ubývá

Číst článek

Při léčbě je povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky. Vyšetření musejí být všichni, kdo se s nemocným potkali.

Prvními příznaky jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek, někdy bílé tečky v ústech. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně.

První vakcína proti spalničkám byla vyrobena v roce 1963, v Česku se očkuje od roku 1969. Výrobci dodali za tu dobu už více než 700 milionů dávek.

Josef Ženatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme