Spalničky se šíří už i Českem, letos se nakazilo víc lidí než za celý rok 2016

Lidí nakažených spalničkami přibývá v celé Evropě. A Česko není výjimkou. Od začátku letošního roku do minulého týdne se infekční nemocí nakazilo 29 lidí, což je víc než za celý rok 2016. Důvodem šíření je podle hygieniků nedostatečná proočkovanost.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování, vakcína, lék, doktor, injekce, sříkačka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová upřesňuje, že v Praze je celkem 23 nakažených, v Libereckém kraji pět a v Pardubickem jeden.

Nakažených spalničkami v Evropě prudce přibývá, nejvíc jich hlásí Rumunsko

Číst článek

„Z uvedeného počtu onemocnění se ve 14 případech jednalo o importovaná onemocnění z Ukrajiny. Zatím se jednalo o sporadické nebo rodinné výskyty,“ dodává pro Radiožurnál Gottvaldová.

Předseda České vakcinologické společnosti a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula říká, že není vyloučeno další šíření nákazy ze zahraničí.

„Epidemie, které tady byly, byly v podstatě na naše území zavlečené. Proočkovanost je tady stále poměrně vysoká na to, aby tady byly masivní epidemie," uklidňuje.

A dodává, že by v Česku mohlo jít maximálně o stovky nakažených. Například loni vypukla epidemie v Moravskoslezském kraji, kde onemocnělo 130 lidí.

Spalničky v Evropě

V Evropě loni dramaticky přibylo nakažených spalničkami. Nemocí v roce 2017 trpělo víc než 20 000 Evropanů, 35 z nich zemřelo. Rok předtím přitom na starém kontinentě nemoc sužovala vůbec nejméně lidí, a to přes pět tisíc.

Spalničky a politika

Boj s epidemií spalniček se v Itálii přesunul z ordinací do předvolebních debat. Podle agentury AP země čelí nejhorší epidemii spalniček za posledních několik let. Loni bylo v zemi nahlášeno až šestkrát více případů onemocnění než v roce předešlém a jejich celkový počet představoval až čtvrtinu případů nakažených z celé Evropy. Italská vláda loni v červenci schválila povinné očkování dětí proti spalničkám a dalším devíti chorobám. Rozhodnutí, které už dříve rozdělovalo italskou společnost, se nyní stalo předmětem i předvolebních debat.

Nejvíc nakažených loni evidovalo Rumunsko, a to víc než 5,5 tisíce. Přes 5000 pacientů se spalničkami hlásila také Itálie a o něco méně jich pak bylo na Ukrajině. Česko pak loni nahlásilo 146 pacientů nakažených spalničkami.

Podle Světové zdravotnické organizace za to může mimo jiné klesající důvěra v očkování. Kvůli obavám z vedlejších účinků vakcíny proti spalničkám, někteří rodiče nenechávají své děti očkovat. Některé skupiny obyvatel zase k očkování v podstatě nemají přístup.

Za epidemii spalniček v Rumunsku ale částečně mohou také výpadky v dodávkách vakcín. K vysokému počtu nakažených na Ukrajině přispěl podle Světové zdravotnické organizace konflikt na východě země. Itálie pak dlouhodobě diskutuje o rizicích spojených s očkováním.

Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme