Spalničkami letos onemocní až tisíc lidí, odhaduje ministr Vojtěch. Klesá proočkovanost

Počet případů onemocnění spalničkami může letos vzrůst až na tisícovku. V nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V Česku onemocnělo jen za letošní rok k pátku 21. března spalničkami již 366 lidí a za poslední týden přibylo šest desítek případů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Vojtěch uvedl, že letos může být nakažených spalničkami až tisícovka. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, mohou je provázet závažné komplikace. Loni bylo nemocných 203 za celý rok.

Proti spalničkám se v Česku povinně očkuje, očkování je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávka se podává od 13. měsíce věku, druhá mezi pátým a šestým rokem.

Do karantény muselo 75 hasičů z Pardubického kraje. U jejich instruktora se potvrdily spalničky

Číst článek

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula řekl již loni v říjnu, že klesá proočkovanost proti těmto nemocem, a dodal, že klesne-li proočkovanost pod 90 procent, ztrácí se takzvaná kolektivní imunita a objevují se epidemie.

Očkování? Jediná možnost

Někteří lidé očkování odmítají a část rodičů ho odkládá do vyššího věku dítěte.

Podle Vojtěcha je nutné mluvit o tom, že spalničky jsou nebezpečné onemocnění a očkování je jediná možnost, jak mu předejít. Připomněl, že kvůli epidemii nařídil už dřív mimořádné očkování zdravotníků ve státních nemocnicích.

Spalničkami se podle lékařů letos nakazilo více lidí než za celý loňský rok. Nejvíce nemocných je v Praze

Číst článek

Vláda má v pondělí projednávat návrh zákona, který počítá s odškodněním od státu v případech, kdy po očkování zemře dítě nebo bude závažně poškozeno. Vojtěch řekl v debatě, že zákon může „otupit hrany“ a přinést záruky těm, kteří se obávají, že pokud jejich rodiny očkování poškodí na zdraví, nechá je stát v potížích.

Poslanec ODS Bohuslav Svoboda řekl, že jeho strana návrh zákona podpoří, stejně se vyjádřila i bývalá poslankyně a stínová ministryně KSČM pro zdravotnictví Soňa Marková.

Návrh zákona počítá s dopady na státní rozpočet v objemu 100 milionů korun. Podle ministra Vojtěcha jde ale o nejpesimističtější variantu a nepředpokládá, že se tato částka vyčerpá. Vakcinologové podle něj odhadují, že ročně můžou nastat komplikace v pěti případech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme