Ve středních Čechách se objevilo už 20 případů spalniček. Do kontaktu s nemocí přišli i záchranáři

Ve Středočeském kraji se objevily zhruba dvě desítky případů spalniček. Nakažení jsou z Berounska a Kladenska. Nemoc se do regionu podle lékařů nejspíš dostala z Prahy. Na Hořovicku se do kontaktu s nemocnými dostali členové zdravotnické záchranné služby a museli do karantény.

Praha (Aktualizováno: 16:46 27. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti spalničkám je v Česku povinné od roku 1969. | Foto: Darko Stojanovic | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„V současné chvíli je 13 záchranářů z Hořovic, kteří přišli do přímého kontaktu s nákazou, v karanténě. A to až do doby, než budou k dispozici výsledky krve na protilátky,“ přiblížila Radiožurnálu mluvčí záchranářů Petra Effenbergerová.

Motolská nemocnice uzavře část urgentního příjmu. Zdravotník se nakazil spalničkami

Číst článek

„V případě, že se u těchto záchranářů ukáže nízká hodnota protilátek, tak budou v karanténě muset zůstat 21 dní a budou přeočkováni,“ dodala.

Záchranáři z Kladna a Berouna si podle Effenbergové nechají přítomnost protilátek otestovat i bez přímého kontaktu s nakaženými.

Praha

Za poslední týden v Praze přibylo devět nových případů spalniček. Od začátku roku tak hygienici v metropoli evidují 70 nemocných.

Podle mluvčího Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zbyňka Boublíka tvoří třetinu nakažených děti. „Ve čtyřiadvaceti případech jde o děti a mladistvé do 18 let a ve 46 případech o dospělé. Většina nemocných bohužel očkována nebyla,“ řekl Radiožurnálu Boublík.

Problémy s nemocí má i pražská motolská nemocnice, která musela uzavřít lůžkovou část urgentního příjmu poté, co se spalničkami nakazil jeden ze zaměstnanců a jeho kolegové pak museli do karantény. V ní jsou dál i zaměstnanci pražské záchranky, kteří přišli do kontaktu s jedním nemocným.

Vysoká nakažlivost

Pražským záchranářům kvůli spalničkám pomůže armáda, vojáci budou v pohotovosti

Číst článek

Aktuální informace o všech případech spalniček v Česku chce ministerstvo zdravotnictví zveřejnit v pondělí.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé i před tím, než se u pacientů projeví jejich první příznaky. Těmi jsou horečka, rýma, kašel, slzící oči, bělavé tečky se zarudlým okolím na sliznici tváří a vyrážka.

„Ve chvíli, kdy se objeví vyrážka a je tam i nález uvnitř ústní dutiny, tak je jasno,“ řekl Radiožurnálu ředitel pražských záchranářů Petr Kolouch.

Očkování proti spalničkám je v Česku povinné od roku 1969. Je součástí kombinované vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím.

Martin Karlík, Adéla Davidová, Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme