Spalovna v Ostravě likviduje tuny závadného medu firmy Včelpo

Ostravská spalovna začala likvidovat poslední tuny závadného medu firmy Včelpo. Inspektoři v něm loni v listopadu našli zakázaná antibiotika. Do medu prodávaného jako český se dostala kontaminovaná příměs z Ukrajiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spalovna v Ostravě likviduje tuny závadného medu firmy Včelpo | Foto: Martin Knitl

Kamion přivezl do ostravské spalovny zaměřené na průmyslové nebo zdravotnické odpady 17,9 tuny závadného medu.

Vysokozdvižný vozík poté navezl jednu paletu se sklenicemi za druhou do takzvané sekce, kde se med rozdrtil s ostatním odpadem.

„Jde o med dovezený z firmy Včelpo, kde byly v medu zjištěny zakázané látky – chloramfenikol, metronidazol a furazolidon,“ vyjmenoval Radek Matoušek z krajské veterinární správy v Ostravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spalovna v Ostravě likviduje tuny závadného medu firmy Včelpo. Na místě natáčel reportér Martin Knitl

Do pece se budou sklenice s medem dávat postupně, zničení více než 17 tun potrvá čtyři dny.

Dnešní zásilka by měla být poslední. Do spalovny už minulý týden dorazilo 16,5 tuny medu s antibiotiky.

 
Med ve spalovně

Do ostravské spalovny přivezli 17,9 tun závadného medu firmy Včelpo, ve kterém našli inspektoři zakázaná antibiotika. Spalovat se bude 4 dny, do pece ho budou přidávat postupně. Na videu vykládka medu do tzv. sekce, kde je med drcen spolu s dalším odpadem.

Zveřejnil(a) Český rozhlas Ostrava dne 3. březen 2016


Zakázané látky našla inspekce ve výrobcích Včelpa loni v listopadu. Neznámý viník přimíchával do českého medu ukrajinský med s antibiotiky. Používání těchto přípravků při léčení včel je přitom v Evropské unii zakázané.

„Med původem z Ukrajiny, který se sem dostal, měl průvodní dokumenty v pořádku a nakonec se zjistilo, že tomu tak nebylo. Podali jsme jako Český svaz včelařů trestní oznámení,“ řekla Jarmila Machová, předsedkyně Českého svazu včelařů, který Včelpo vlastní.

Firma dostala kvůli závadnému medu minulý týden od veterinární správy pokutu 1,2 milionu korun. Proti rozhodnutí se chce ale odvolat.

Med | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Machová v prosinci upozornila, že antibiotika mohla být do medu přidána záměrně kvůli snaze Včelpo poškodit v rámci konkurenčního boje. Jak už dříve uvedla, je třeba zjistit, jak se léky do medu dostaly.

Po veterinárním vyšetření začala firma med bez antibiotik znovu prodávat. Ředitel firmy Včelpo Panagiotis Margaritopoulos podle Machové již začal měnit chod podniku, aby se podobné případy nevyskytly. Měl by upravit vstupní kontroly i skladování medu podle technologického auditu, který si nechala firma vypracovat.

Martin Knitl, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme