Španělsko by letos mohlo pro Čechy otevřít svůj pracovní trh

Po Velké Británii, Irsku a Švédsku svůj pracovní trh pro Čechy možná otevře i Španělsko. Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody dali Španělé příslib, že nadále nebudou trvat na přechodném období pro zaměstnávání lidí z nových členských států Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Madrid | Foto: europa.eu.int

V lednu nebo v únoru má Evropská komise vydat hodnotící zprávu. Měla by potvrdit, že zaměstnávání lidí uvnitř Evropské unie bez omezení je potřebné. Podle ministra Svobody z české strany nehrozí ani to, že by naši občané začali houfně odcházet za prací do zahraničí. "Česká republika nemůže přinést ohrožení pracovního trhu v kterémkoli státu Evropské unie."

Na příkladu Česka navíc ministr zahraničí doložil, že otevřený pracovní trh pro lidi z jiných zemí žádné nebezpečí nepřináší. V Česku jich totiž pracuje větší počet, než kolik by jich od nás do zahraničí pracovat odešlo.

"Ani ti, kteří pracují v České republice, ať už jsou to lidé, kteří přicházejí z Ukrajiny nebo z jiných zemí, neohrožují pracovní trh v České republice," říká ministr Svoboda.

Přesto zatím ze strany starých zemí Evropské unie nejsou žádné signály, že by se pracovních omezení pro nové členské státy před rokem 2011 vzdaly.

Marika Táborská, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme