Dva mrtví ve Španělsku, teplotní rekord v Británii. Západní Evropu sužují vedra, doprovází je lesní požáry

Západní Evropu sužuje extrémně horké počasí a jih kontinentu kvůli dlouhotrvající vlně veder bojuje s požáry. Nejvyšší dosud naměřenou teplotu 35,3 stupňů Celsia v pondělí zaznamenal Wales a podle meteorologů rekordy s teplotami přes čtyřicet čeká i Anglii a Skotsko. Další rekordy padly ve Francii, kde bylo v Biscarrosse na jihozápadě země 42,6 stupně. Vysoké teploty zasáhnou tento týden i Česko, ve středu může být ojediněle až 38 stupňů Celsia

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Španělsku si lesní požáry vyžádaly dvě oběti. Hasiči nedaleko obce Tábara na severozápadě země

Ve Španělsku si lesní požáry vyžádaly dvě oběti. Hasiči nedaleko obce Tábara na severozápadě země | Zdroj: Reuters

Ve Španělsku oheň za týden zničil už přes 25.000 hektarů porostu a v neděli si vyžádal dvě oběti.

Požár v Yosemitském národním parku mají hasiči pod kontrolou. Zastavili jeho šíření k sekvojovcům

Číst článek

První teplotní rekord v pondělí v Británii padl ve velšském Gogerddanu ve středozápadní části země. Teplota dosáhla 35,3 stupně Celsia, čímž překonala dosavadní rekord 35,2 stupně z roku 1990.

Vlnu veder nad britskými ostrovy podle britského meteorologického úřadu Met Office způsobuje tlaková výše a horký vzduch z jihu Evropy. Podle úřadu je pravděpodobné, že do úterka dosavadní teplotní rekordy padnou i v Anglii a ve Skotsku. V některých částech Anglie je 70procentní pravděpodobnost, že teplota překročí 40 stupňů Celsia.

Kvůli vysokým teplotám se v pondělí roztekla ranvej na vojenské letecké základně nedaleko Oxfordu. Tamní posádka kvůli tomu musela startovat z jiných ploch. Provoz přerušilo i londýnské letiště Luton, které na twitteru oznámilo, že identifikovalo „povrchový defekt“ na ranveji.

Oběti ve Španělsku

Na jihu Evropy včetně Španělska už horké počasí trvá několik dní, podle předpovědi by tento týden mohlo nastat alespoň menší ochlazení. Ve Španělsku požáry zničily už přes 25 000 hektarů plochy a v neděli si vyžádaly první dvě oběti - hasiče a farmáře.

V neděli večer registrovaly španělské úřady téměř čtyři desítky lesních požárů, z toho dvě desítky jich hasiči nemají pod kontrolou. Evakuovat se muselo několik tisíc lidí.

Nejhorší je situace v autonomních oblastech Extremadura, Andalusie, Galicie. Katalánsko a obzvláště pak v Kastilie-León, kde silný vítr ztěžuje práci hasičům.

Kvůli lesním požárům tam muselo opustit své domovy na 4000 obyvatel zhruba 20 obcí. Mezi evakuovanými je i 170 klientů místního pečovatelského domu.

Podle španělských zdravotnických úřadů zemřelo za posledních devět dnů v souvislosti s vysokými teplotami nejméně 510 lidí. V drtivé většině případů se jednalo o seniory ve věku nad 85 let.

Španělský premiér Pedro Sánchez v pondělí připsal četné požáry klimatickým změnám a uvedl, že od začátku roku požáry ve Španělsku zničily přes 70 000 hektarů porostu, což je téměř dvojnásobek oproti průměru za takové období v poslední dekádě.

Požáry ve Francii i Chorvatsku

V departementu Gironde na jihozápadě Francie se v pondělí evakuovalo 8000 lidí a přes 1000 zvířat z města La Teste-de-Buch. V jeho blízkosti plameny pohltily 14 000 hektarů borovicového lesa.

Toxický kouř z lesních požárů či plameny samotné donutily opustit své domovy, kempy a hotely už 25 000 lidí v departementu Gironde. Pondělí bylo ve Francii nejteplejším dnem ze současné vlny veder. V patnácti departementech platí nejvyšší stav pohotovosti kvůli extrémním teplotám.

Plameny zachvátily i německý národní park Saské Švýcarsko, kde lesní požár vypukl v noci na pondělí. Hoří nedaleko hranic s Českem u známého skalního mostu Bastei. S plameny po poledni bojovalo přibližně 100 hasičů, příčina zatím není známa, informovala agentura DPA. V Německu panuje zvýšené nebezpečí požárů kvůli přetrvávajícímu suchu. V Saském Švýcarsku nyní platí čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň výstrahy před lesními požáry.

Francii sužují neobvyklá vedra, země se bojí požárů. Teploty v Paříži mohou dosáhnout až 35 stupňů

Číst článek

Dlouhotrvající sucho trápí i chorvatskou Istrii, kde v pondělí začala platit omezení spotřeby vody. Restrikce se na turisty oblíbeném poloostrově týkají především pitné vody, kterou se nesmí mýt auta, kropit ulice či zelené plochy ani sprchovat na plážích a koupalištích. Výjimku mají tržnice a rybí trhy. Snižovat spotřebu zatím nemusejí ani zemědělci. Šetřit vodou by ale měli i návštěvníci ze zahraničí, informovala agentura HINA.

Česko čekají tento týden tropické teploty, ve středu může být ojediněle až 38 stupňů Celsia. V pátek se mírně ochladí a bude maximálně kolem 30 stupňů, o víkendu by teploty mohly opět vystoupat až ke 35 stupňům, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu před vysokými teplotami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme