Katedrála sv. Víta čeká na nové varhany. Ty kvůli koronaviru zůstaly ve Španělsku

Katedrála svatého Víta na Pražském hradě pořád čeká na nové varhany. Ty jsou sice už sestavené a hrají, ale ve Španělsku. Tam je vyráběl a dával dohromady varhanář Gerhard Grenzing. Touto dobou už měl být nástroj v Česku, jeho cestu ale zastavilo šíření nového koronaviru a uzavřené hranice.

Barcelona/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdy se nástroj dostane do Česka, zatím nikdo, včetně Štěpána Svobody, neví. | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

„Situaci sledujeme, jsme v kontaktu, vyměňujeme si informace, jaká situace je u nás, jaká u nich.“ První díly varhan vyhlížel manažer projektu Štěpán Svoboda už na jaře. Celý nástroj měl být v Praze v dubnu. Varhany ale pořád stojí v katalánské dílně.

Památkový úřad otevře 8. června všechny své hrady a zámky. Prohlídky budou v rouškách a s odstupy

Číst článek

„Dokonce ani nemohly být rozebírány. Neboť situace ve Španělsku je horší než u nás, takže dílna byla uzavřena po několik týdnů,“ popisuje pro Radiožurnál.

Kdy se nástroj dostane do Česka, zatím nikdo, včetně Štěpána Svobody, neví.

„Stojíme teď uprostřed západního kůru a tady všude kolem nás budou postavené varhany. Zcela zaplní prostor zprava až doleva,“ ukazuje a dodává, že už se stejně jako mnozí další na příjezd varhanů těší.

Na to si ale lidé budou muset ještě počkat. Koronavirus, zavřené hranice, ale taky další komplikace odsouvají původní termín prvního koncertu. Před sestavením varhan je například potřeba vyztužit kůr, na kterém má nástroj stát. Varhany váží totiž zhruba 38 tun, a to je víc, než se původně čekalo.

„Nosnou konstrukcí je železobetonová konstrukce a na ní dřevěná konstrukce podlahy, kterou bude potřeba upravit a zesílit,“ říká Ondřej Stříteský, který úpravy kůru připravuje.

Pokud se všechno podaří, lidé si nové svatovítské varhany budou moct poslechnout na konci příštího roku. Do té doby bude v katedrále dál hrát nástroj z 30. let 20. století, který už ale tehdy postavili jen jako provizorní.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme