Spartakiádní vrah je definitivně volný

Jiří Straka, označovaný jako spartakiádní vrah, je definitivně volný. Státní zastupitelství v Opavě se totiž vzdalo práva na podání stížnosti proti rozhodnutí okresního soudu. Ten muži odsouzenému za tři vraždy žen, několik znásilnění a loupeží změnil ústavní léčbu na ambulantní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Straka | Foto: Dan Krzywoň | Zdroj: ČTK

Ředitel opavské psychiatrické léčebny Ivan Drábek zatím rozhodnutí státního zastupitelství oficiálně neobdržel. Straka dnes podle něj nastupuje na řádnou vánoční dovolenku. Podle něj se celá záležitost vyřeší začátkem příštího roku.

Vánoce bude Straka trávit se svými rodiči ve Velkých Losinách, kam se rodina přestěhovala před lety z Kladenska. V Losinách chce žít podle svých slov i po propuštění z léčebny. "Rodiče mají družstevní byt. Chci žít s nimi," řekl v úterý před soudem a dodal, že bude jednou měsíčně dojíždět do opavské psychiatrické léčebny.

Jiří Straka jako šestnáctiletý v roce 1985, tedy v roce konání spartakiády, zavraždil v Praze tři ženy a několik dalších napadl. Městský soud v Praze ho v prosinci 1985 odsoudil jako mladistvého k deseti letům odnětí svobody. Uznal ho vinným ze tří vražd, dvou pokusů o vraždu, tří loupeží, znásilnění a krádeží.

Soudní znalci tehdy uvedli, že Straka je asociální a agresivní psychopat se zvýšenou sexuální aktivitou se sklony k závažné pohlavní deviaci - sadismu a nekrosadismu. Jeho nejnápadnější vlastností byla podle psychiatrů úplná amorálnost a absence citu.

Soudce při rozhodování o zrušení ústavní léčby vycházel z posledního posudku. Podle něj léčba splnila svůj účel a Straka při jejím ambulantní pokračování už není pro společnost nebezpečný. Pokud se Straka bude léčbě vyhýbat, soud jej opět nechá umístit do ústavu.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme