Špatný přístup k vodě by podle studii mohly mít do 15 let až 2 miliardy lidí

Už po osmnácté svět slaví Den vody. Lidem má připomínat, že je tato životně důležitá tekutina stále vzácnější. Přístup k vodě v současnosti nemá každý šestý člověk na planetě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

19:14 hod - Vypouštění vody z Římovské přehradní nádrže

19:14 hod - Vypouštění vody z Římovské přehradní nádrže | Foto: Filip Víšek

Čistá voda pro zdravý svět. To je letošní heslo OSN ke Dni vody. Její vzácnost připomínají osvětové akce třeba v Nairobi nebo Keni, kde budou o kvalitě vody v různých koutech planety diskutovat vědci i politici. Další podobné akce hlásí Indie nebo středoamerický Honduras.

OSN chce veřejnosti také připomenout, že mnoho lidí - především v subsaharské Africe - nemá ke zdroji s pitnou vodou snadný přístup a že je s ní zapotřebí šetřit. Jak totiž ukazují studie, do 15 let by mohly v oblastech s nedostatkem vody žít na 2 miliardy lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více než miliarda obyvatel planety nemá přístup k pitné vodě. Ptáme se hydrologa a geografa z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohumíra Janského.

"Na světě je řada oblastí s deficitem vody, která se tam musí nějakým způsobem přepravovat. To si však mohou dovolit pouze země, které na to mají finanční prostředky. Takže v celé řadě oblastí rozvojového světa je velký nedostatek vody," uvedl na Rádiu Česko hydrolog a geograf z Přírodovědecké fakulty University Karlovy Bohumír Janský.

Už srovnání kontinentů z hlediska přírodních podmínek podle něj napovídá, že jsou na tom velice různě. "My hovoříme většinou o takzvané odtokové výšce. To je míra veškeré vody, která za rok odteče z kontinentu, rozložená na celou jeho plochu,“ vysvětlil.

Přiblížil, že například Jižní Amerika má odtokovou výšku 658 milimetrů, severní Amerika polovinu. Evropa je na úrovni asi 270 mm a Austrálie má odtokovou výšku necelých 40 mm.

ČR je na případný nedostatek vody připravena

V souvislosti s globální změnou klimatu se občas mluví o tom, že by mohl hrozit nedostatek vody i v našich, středoevropských podmínkách. Podle Janského je situace střední Evropy nesrovnatelná s problémovými oblastmi světa. Negativní průvodní jevy však můžeme pozorovat i u nás.

„Třeba tendence snižování průtoků řek v dlouhodobém průměru. Ale převážně to spatřujeme v oblasti podzemní vody, kdy v některých klesají hladiny podzemní vody. Nevíme ale, jestli tento trend bude pokračovat nebo nedojde k opačným výkyvům,“ uvedl.

Na případný nedostatek vody je podle něj Česká republika poměrně dostatečně připravena. „Máme velké rezervy z hlediska zásob vody. Souvisí to s tím, že v minulých obdobích byli vodohospodáři nuceni vzhledem k velkým spotřebám vody především v průmyslu tu situaci řešit, že se stavěla celá řada přehradních nádrží i vodárenských nádrží na pitnou vodu,“ uvedl.


Co se týče kvality vody, ta se podle hydrologa u nás začala výrazněji řešit po roce 1990, především v rámci mezinárodních projektů. „Dosáhlo se velikých úspěchů. Podařilo se sanovat rozhodující zdroje znečištění, podařilo se postavit čistírny odpadních vod v nejvíce problematických oblastech,“ uvedl na Rádiu Česko hydrolog a geograf z Přírodovědecké fakulty University Karlovy Bohumír Janský.

Martina Mašková, Katarína Brezovská, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme