Hajlující muž na Václaváku? ‚Nezasáhnout byla taktika,‘ říká policie. Případ prověřuje

Pražská policie v pátek prověřila případ údajného hajlování na akci hnutí SPD. Na Václavském náměstí ve čtvrtek uskupení zahájilo kampaň pro evropské volby. Snímky muže ve vojenské uniformě se objevily na sociálních sítích. „Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka,“ informovala odpoledne policie na svém twitteru.

Praha (Aktualizováno: 15:47 26. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v pátek muže vyslechla. „V průběhu dnešního dne s největší pravděpodobností s mužem budou provádět úkony dle zákona a nejspíš policisté i zahájí úkony trestního řízení. Zatím v tuto chvíli nestanovili přesnou právní kvalifikaci. To se samozřejmě bude odvíjet až od provedených úkonů a zejména i od vysvětlení, které muž policistům podá,“ řekla Radiožurnálu v pátek dopoledne mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová.

V centru Prahy demonstrovali příznivci i odpůrci SPD. Policie zadržela deset lidí

Číst článek

Odpoledne pak policie na svém oficiálním twitterovém účtu informovala, že zahájila „úkony trestního řízení“. „Kriminalisté již třiačtyřicetiletého muže vyslechli a zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka,“ informovala.

Zatím není jasné, jestli policie nebude prověřovat chování i dalších účastníků demonstrací na Václavském náměstí. „Je ještě příliš brzy. Máme hodiny a hodiny obrazového materiálu ať už z městského kamerového systému anebo z kamerek, co měli policisté na uniformách. Rovněž byli samozřejmě v terénu kriminalisté s dokumentačními kamerami,“ popsala serveru iROZHLAS.cz Zoulová.

Policisté nyní budou muset všechny záběry analyzovat, což je podle Zoulová mravenčí práce. „Kriminalisté musí brát v potaz i například diskusní fóra na sociálních sítích, pod články a tak dále. Nepředpokládáme, že bychom dnes uvolnili nějakou informaci o nějakém obvinění, o nějaké další osobě a tak dále. Kriminalisté se musí velmi pečlivě věnovat celému kontextu a všem projevům, které byly zaznamenány, ať už obrazově, zvukově a tak dále,“ dodala pražská policejní mluvčí s tím, že než je někdo obviněn, potřebuje policie často i vyjádření znalců.

‚Byla to taktika‘

Lidé na sociálních sítích kritizovali postup policistů během setkání na Václavském náměstí, na kterém vystoupili kromě tváří SPD také další představitelé evropských antisystémových stran Marine Le Penová z Francie a Geert Wilders z Nizozemska.

Některým uživatelům vadily zákroky policie proti lidem protestujícím proti akci SPD, která ale byla řádně ohlášená. Nejvíce reakcí vzbudil právě hajlující muž, jehož zachytily kamery. Ze záběrů vyplývá, že muž použil fašistický pozdrav přímo před zraky několika policistů a nikdo z nich žádným způsobem nereagoval. Část policistů, kteří stáli v jeho blízkosti, k němu byla otočená zády, minimálně dva ho ale měli v zorném poli. S hajlováním přestal muž poté, co ho gestem upozornil jiný člověk stojící přímo vedle něj. 

Proč uniformovaní policisté na hajlování nereagovali sami, vysvětlila mluvčí Zoulová. „To je věc taktiky. To možná zaráží běžnou veřejnost, ale veřejnost opravdu nevidí do taktik policejních zákroků,“ řekla. 

Postup policie se podle ní liší v různých situacích. „Taktika je samozřejmě odlišná od běžného projevu na ulici, protože když policejní hlídka bude projíždět ulicí a na autobusové zastávce bude skupina mladíků hajlovat, budou mít zdviženou pravici, tak postup je zcela odlišný oproti situaci, kdy máte dav, vyhrocenou situaci, jsou proti sobě dva názorově odlišné tábory, hrozí tam vzájemné napadání, konflikty. V tomto okamžiku jakýkoliv zákrok policie se samozřejmě musí zvažovat pro a proti,“ dodala mluvčí s tím, že zákrok příslušníků by mohl způsobit ještě větší vyhrocení situace a případně i ublížení na zdraví. „Musíme zvažovat přiměřenost zákroku a podle toho taktiku volit,“ uvedla dále Zoulová. 

Dodala ale, že nechce policisty obhajovat a že jejich postup bude ještě prověřován: „Kontrolní orgány musí prověřovat i použití donucovacích prostředků, postupy policie. Takže určitě to budeme zpětně vyhodnocovat, ale zatím nemůžeme hovořit o tom, že by policisté jakkoliv pochybili, že hned nereagovali.“

Podle Zoulové zatím Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy neeviduje žádnou oficiální stížnost na postup policie. Ani na Generální inspekci bezpečnostních sborů nepřišla žádná stížnost, potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí Ivana Nguyenová.

Petr Jadrný, Anna Soldatová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme