SPD má poprvé zastupitele ve všech krajských městech. Vypadá to na značný nárůst, říká Okamura

Hnutí SPD v komunálních volbách posílilo. Nově bude mít své zastupitele ve všech krajských městech. Podle šéfa hnutí Tomia Okamury to je mimo jiné známka toho, že lidé nejsou spokojení se současnou vládní koalicí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památku obětí uctil také Tomio Okamura

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

SPD bude mít poprvé své zastupitele ve všech krajských městech. Šéf hnutí Tomio Okamura je s výsledkem voleb proto spokojený. Oproti minulým volbám SPD totiž posílilo a ve vedení měst a obcí bude mít víc lidí než doteď.

Poprvé bude mít zastupitele i v Hradci Králové, Liberci nebo Karlových Varech. Víc hlasů dostaly i od voličů třeba v Olomouci a Ústí nad Labem. V koalici s hnutím Trikolora tam budou mít po 5 mandátech.

Okamura na protest proti vládě poškodil volební lístek pro kandidáta koalice. I tak ale může být platný

Číst článek

Úspěch kandidátka za SPD zaznamenala i v senátních volbách, kde se poprvé dostala do druhého kola. Podle Okamury jsou nové hlasy pro opozici známkou toho, že lidé nejsou spokojeni se současnou vládou.

Zastavíme zdražování a Jsme proti válce – to byla hesla předvolební kampaně hnutí SPD. Vsadilo na kritiku zdražování energií, tzv. „Fialovy drahoty“ a vlády, která s tím podle hnutí nic nedělá. Přitom posílá peníze na pomoc Ruskem napadené Ukrajině.

Hnutí získalo ve vedení měst a obcí víc mandátů než ve volbách před čtyřmi lety. Tehdy se do zastupitelstev dostalo 155 lidí.

„My jako SPD považujeme tyto volby za úspěch, protože na základě současných výsledků to vypadá, že má hnutí SPD nárůst zastupitelů ve městech a obcích. Vypadá to, že ten nárůst bude poměrně značný,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura.

Tomio Okamura (SPD) mluví s redaktory Českého rozhlasu | Foto: Iva Vokurková | Zdroj: Český rozhlas

Koalice s kýmkoliv

Jednat o sestavení koalic, které budou následující čtyři roky rozhodovat o životě ve městech a obcích, mohou prý zvolení kandidáti s kýmkoli. I se zástupci vládnoucí koalice.

Soud k Okamurovi: Výrok o vlastizrádci byl přes čáru, že se nemá omluvit na Barrandově, není jeho úspěch

Číst článek

„Neříkáme nikomu, s kým má udělat povolební koalici, kde má hledat programové průniky, ale budeme rádi, když zastupitelé za hnutí SPD budou dělat servis pro všechny lidi v daném městě či obci,“ řekl místopředseda hnutí Radim Fiala.

V senátních volbách se vůbec poprvé dostala kandidátka SPD do druhého kola – a to Eva Chromcová v Karlových Varech. Tomio Okamura vyzval příznivce hnutí, aby přišli volit i za týden a podpořili buď Chromcovou, nebo jiného opozičního kandidáta.

„Protože v senátu chybí opozice. Chybí opozice vlády Petra Fialy. Proto je důležité, aby se tam dostali nejen kandidáti z SPD, ale i jakýkoliv kandidát z těch, co postoupili do druhého kola, který není za současnou Fialovu vládní pětikoalici,“ řekl. Druhé kolo senátních voleb bude příští pátek a sobotu.

Iva Vokurková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme