‚Neexistující pseudokoncentrák‘. Roznerovy výroky o táboře v Letech u Písku musí znovu prověřit policie

Státní zástupkyně z Městského státního zastupitelství v Praze nařídila policii znovu prověřit slova poslance SPD Miloslava Roznera o romském táboře v Letech u Písku. Pro Českou televizi to uvedl mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Rozhodnutí o odložení trestního stíhání předsedy SPD Tomia Okamury naopak nadále platí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Rozner z SPD | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Policie u obou politiků případ odložila v polovině října s tím, že se trestného činu nedopustili. „Spisový materiál byl vrácen prostřednictvím Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 policejnímu orgánu, aby pokračoval v úkonech trestního řízení,“ řekl České televizi k případu poslance Roznera mluvčí Cimbala.

Výroky Okamury a Roznera o romském táboře v Letech nejsou trestným činem, policie případ odložila

Číst článek

Naopak u výroků Tomia Okamury byl postup policie v pořádku, dodala státní zástupkyně. „Policejní orgán postupoval správně, když věc odložil, neboť ve věci nebyly zjištěny takové skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že byl spáchán trestný čin, respektive nebylo zjištěno podezření z trestného činu a nebylo na místě věc vyřídit jinak,“ upřesnil Cimbala.

‚Neexistující pseudokoncentrák‘

Okamura letos v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat.

Poslanec SPD Rozner při kritice odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení „neexistující pseudokoncentrák“.

Trestní oznámení na oba politiky SPD podal v únoru předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Skupina asi deseti pozůstalých po obětech tábora požadovala odškodnění za morální újmu. Oba politici podle nich porušili zákon veřejným popíráním nacistické genocidy Romů.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme