SPD kritizuje vládu kvůli podpoře paktu o uprchlících. Zvažuje mimořádnou schůzi k vyslovení nedůvěry

Vládní kluby ANO a ČSSD zablokovaly snahu poslanců SPD Tomia Okamury, aby se ve sněmovně debatovalo o globálním paktu o uprchlících. Okamura v souvislosti s vyjádřeními premiéra Andreje Babiše (ANO) o postojích k paktu obvinil ministerského předsedu ze lži. Do Babiše i vlády se pustili také poslanci ODS, poukazovali na zmatenou zahraniční politiku. Frakce SPD si následně vzala hodinovou přestávku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura

Šéf ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura | Foto: Reuters | Zdroj: iROZHLAS.cz

Valné shromáždění OSN přijalo pakt o uprchlících v pondělí, Česko právně nezávazný dokument posilující mezinárodní spolupráci podpořilo. Babiš dříve uvedl, že vedle odlišného paktu o migraci nesouhlasí ani s dokumentem o uprchlících. „Osobně mám na věc naprosto jiný názor než ministr zahraničí (Tomáš Petříček z ČSSD),“ napsal v úterý na facebooku. Vláda v pondělí uprchlický pakt podpořila, na rozdíl od migračního paktu. 

V úterním usnesení předsednictva hnutí SPD stojí, že zvažuje návrh na svolání mimořádné schůze k vyslovení nedůvěře vlády Andreje Babiše

Okamura poukázal na rozpor Babišova postoje a postoje Česka v OSN, nastala podle něho neuvěřitelná situace, premiér podle něho lhal.

„Něco jiného říká a jinak koná. To už sice víme dávno, ale to neznamená, že se s tím smíříme,“ prohlásila poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková, která rovněž chce, aby se sněmovna věcí zabývala a pakt odmítla. 

Česko bude na Valném shromáždění OSN hlasovat proti globálnímu paktu o migraci

Číst článek

Na Výboru pro evropské záležitosti premiér Babiš na dotaz poslance SPD Lubomíra Volného odpověděl, že vláda bude mít „podobné stanovisko“ ke Globálnímu  paktu OSN o uprchlících jako ke Globálnímu paktu OSN o migraci. To přitom bylo negativní. Vláda Andreje Babiše ale v polovině listopadu předložila Poslanecké sněmovně dokument 1691, kde oznamuje, že Česká republika Globální pakt OSN o uprchlících podpoří, jak stojí v usnesení předsednictva SPD. 

Zmatečná zahraniční politika

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura mluvil v souvislosti s Babišovým výrokem o nesouhlasu s ministrem zahraničí o zmatečné zahraniční politice, také šéf občanských demokratů Petr Fiala řekl, že česká zahraniční politika je zmatečná.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček citoval před poslanci pondělní usnesení vlády, že se nepřipojí k migračnímu paktu, ale podpoří v OSN zprávu, která se odvolává pakt o uprchlících. „Je rozdíl, kdo je uprchlík a kdo je migrant,“ zdůraznil.

Petříček odmítl interpretace, že uprchlický pakt může přinést globální mechanismus přesídlování, v textu podle něho naopak stojí, že uprchlíci se mají co nejrychleji vrátit do domovských zemí. Pakt podle ministra nezavádí žádné nové povinnosti, závazky vyplývají už z ženevské konvence.

Země OSN přijaly v Maroku globální pakt o migraci. Česko se konference neúčastní

Číst článek

Světová organizace ve svých dokumentech rozlišuje termíny uprchlík a migrant. Zatímco uprchlíci jsou osoby, které z domovské země vyhnalo závažné zhoršení veřejného pořádku, z něhož vyplývá nárok na mezinárodní ochranu, migranti mění zemi pobytu bez ohledu na důvod, tedy i z jiných příčin, než je ohrožení vlastní bezpečnosti.

Schválený globální pakt o uprchlících podle dokumentů OSN vytváří podmínky pro silnější, předvídatelnější a spravedlivější mezinárodní reakci na uprchlické vlny. Cílem je ulehčit zemím, na jejichž území se uchýlilo velké množství uprchlíků, napomáhat svépomoci a soběstačnosti uprchlíků, umožňovat jejich přemístění do dalších hostitelských zemí a vytvářet podmínky pro návrat uprchlíků domů.

gol, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme