SPD dostala za nezákonnou transakci na účtu pokutu 45 tisíc. 'Chybu jsme uznali, zaplatíme,' vzkazuje

Hnutí Svoboda a přímá demokracie musí zaplatit pokutu ve výši 45 tisíc korun. Tu dostalo uskupení v čele s Tomiem Okamurou zkraje února kvůli protiprávní transakci na volebním účtu. Sankce je nyní pravomocná, hnutí totiž nepodalo odpor, uvedl serveru iROZHLAS.cz Tomáš Hudeček z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Původní zpráva Praha/Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura. | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Při rozvahách, v jaké výši pokuty udělit, jsme se rozhodli pro dolní hranici sazby při skoro těch nejméně možných 30 tisících, a to zejména s ohledem na to, že škodlivý následek byl napraven, jelikož SPD zaslala daný finanční objem zpátky na svůj volební účet,“ popsal serveru iROZHLAS.cz člen dohledového úřadu Tomáš Hudeček.

Okamura: Žádné peníze nikam nezmizely. Tajemník je jen převedl dřív, než povoluje zákon

Číst článek

Mluvčí SPD Michaela Dolenská k tomu uvedla, že hnutí sankci respektuje. „SPD v tomto případě pochybila a uznala svojí chybu, proto se proti pokutě úřadu pro kontrolu nad politickými stranami neodvolala," uvedla s tím, že pokutu uhradí v zákonné lhůtě. Ta je splatná do 30 dní od nabytí právní moci.

Redakce se kvůli pokutě s žádostí o reakci obrátila také na špičky SPD. Šéf hnutí Tomio Okamura ani místopředseda Radiam Fiala na telefonáty a zaslané SMS ale nereagovali.

Nula na účtu

Hnutí SPD pochybilo, když převedlo ke konci ledna ze svého volebního účtu zbývající peníze, šlo o částku přes 600 tisíc korun. Podle platných pravidel jde ale o nezákonné jednání, nevyčerpané finanční prostředky totiž na účtech politických stran a hnutí musí zůstat netknuté nejméně 180 dnů od vyhlášení výsledků voleb. Termín tak vyprší až ke konci dubna.

Za daný prohřešek SPD hrozila pokuta od 30 tisíc do půl milionu korun. Podle slov Hudečka kontroloři přihlédli k tomu, že peníze hnutí na volební účet záhy vrátilo. Na celý incident jako první upozornily Seznam Zprávy.

Místopředseda Radim Fiala a předseda SPD Tomio Okamura | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Šéf partaje Tomio Okamura to bránil tím, že tajemník SPD Jaroslav Staník převedl peníze na běžný účet hnutí. Když ale zjistil, že to udělal předčasně, poslal je zpět.

Pokutu formou příkazu SPD dostalo zkraje února. Minulý týden pak uplynul termín, do kdy mohlo hnutí podat proti rozhodnutí odpor. V tom případě by se celá věc řešila znovu ve správním řízení. Této možnosti ale SPD podle prohlášení Hudečka nevyužilo.

Na výši pokuty už minulý týden upozornil pořad České televize Reportéři ČT. V souvislosti s incidentem navíc připomenul neprůhledné finanční machinace, které vedly k zániku Okamurovy předchozí strany, hnutí Úsvit.

Z volebního účtu SPD totiž na poslední chvíli odešly také platby v hodnotě téměř 7,4 milionu korun, u kterých nebyl uvedený příjemce. Podle vyjádření Okamury z jeho účtu na facebooku šly peníze mediální agentuře Play Net, za kterou stojí podnikatel Jan Fulín.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme