‚Návrat k pořádkům Volného nebude.‘ Vedení SPD určilo, kdo sestaví novou moravskoslezskou buňku

Regionální buňka SPD v Moravskoslezském kraji, kterou pražské předsednictvo v únoru ze dne na den zrušilo, už má nové dočasné vedení. To bude nyní pověřeno její obnovou. Ani jednoho z trojice poslanců, kteří řídili organizaci předtím, ale zatím kvůli opětovnému vstupu do hnutí neoslovilo. „Oslovíme všechny, až budeme mít seznamy,“ říká nová koordinátorka. SPD v kraji vedl poslanec Lubomír Volný, který chtěl kandidovat na nového předsedu hnutí.

Původní zpráva Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda SPD Tomio Okamura a místopředseda Radim Fiala na celostátní konferenci hnutí v roce 2018. | Zdroj: Profimedia

„Nikdo z minulého předsednictva RK (regionálního klubu, pozn. red.) SPD osloven nebyl,“ reagoval Volný na dotaz redakce iROZHLAS.cz. Volný v únoru ohlásil, že bude kandidovat na předsedu celého hnutí.

Podobně se k opětovnému přijímání členů ze zrušené buňky vyjádřila i poslankyně Ivana Nevludová, která byla místopředsedkyní organizace. Ve vedení regionální buňky byl rovněž poslanec Marian Bojko. „Zatím nás nikdo neoslovil. Budu čekat. Podle stanov na to mají 60 dní,“ řekl.

‚Přijímám osobní výzvu.‘ Volný se utká s Okamurou o post předsedy SPD

Číst článek

Pražské vedení SPD v čele s předsedou Tomiem Okamurou a místopředsedou Radimem Fialou vybralo prozatímní vedení na grémiu strany, které proběhlo minulý týden v úterý. Na facebookových stránkách regionálního klubu o tom informovali 1. března.

Obnovovat zrušenou buňku v kraji bude zastupitelka městského obvodu Ostrava-Jih Irena Bláhová, zastupitelka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Vladimíra Dluhošová, Robert Starý a Josef Kuchta (na obrázku níže s Okamurou a Fialou).

„Smyslem a cílem této práce je obnova činnosti SPD v kraji v duchu demokratických principů a v přísném respektu ke stanovám hnutí. Průběh grémia a reakce účastníků jasně potvrdily, že tento postup předsednictva má podporu drtivé většiny účastníků grémia SPD,“ stojí v příspěvku na sociální síti.

Ke zrušení buňky došlo v polovině února, protože podle vedení v regionálním klubu docházelo k systematickému a systémovému porušování stanov, včetně krácení demokratických práv členů. Právě zrušení buňky a její znovuobnovení může být přitom způsobem, jak už znovu některé členy do hnutí nepřijmout.

‚Nemáme seznamy‘

Ve stanovách hnutí se píše, že v případě zániku regionálního klubu rozhodne předsednictvo do 60 dnů o vzniku nového regionálního klubu. Do něj přestoupí jednotliví členové v daném regionu a klub převezme vedení agendy registrace čekatelů.

Nejen regionální buňka poslance Volného. SPD v lednu zrušilo i organizaci v Královéhradeckém kraji

Číst článek

S náborem původních členů prozatímní vedení strany ještě nezačalo. Jedna z členek pověřená dočasným řízením klubu Vladimíra Dluhošová nechtěla na dotazy odpovědět a odkázala na tiskovou mluvčí hnutí Barboru Zeťovou. Zeťová nezvedala telefony a nereagovala ani na SMS zprávy.

Další z koordinátorek obnovy buňky Irena Bláhová nicméně uvedla, že celý proces náboru brzdí právě minulé vedení. „Pokud nám pan Volný a paní Nevludová dá seznamy, tak s tím začneme. Zatím nám nepředali žádnou dokumentaci. Samozřejmě že oslovíme všechny členy, hned jak budeme mít seznamy od pana Volného. Ale oni to prostě zadržují,“ uvedla pro iROZHLAS.cz. Nevludová to ale odmítla. „Seznamy i papírové přihlášky jsem vedení odevzdala,“ sdělila.

V příspěvku zveřejněném na facebooku regionální SPD bylo mimo jiné napsáno i to, že organizace by měla nyní fungovat zcela jinak, než jak ji vedl Volný. „Žádný návrat k ‚pořádkům‘, které zavedl bývalý předseda regionálního klubu Mgr. Lubomír Volný, nebude,“ napsali autoři příspěvku.

Petice a odchod členů

Volný totiž v minulosti čelil kritice kvůli způsobu, jakým kraj vedl. V listopadu 2017 členové moravskoslezské SPD sepisovali petici za jeho odvolání a zbavení mandátu šéfa krajské buňky. Obviňovali ho z diktátorství a z toho, že se obklopil lidmi, kteří hlasují podle jeho přání, což se podle nich neshodovalo s praktikami demokratického hnutí.

VIDEO: Okamura bude na všech billboardech, já jen na některých, řekl lídr kandidátky SPD Ivan David

Číst článek

Volný měl podle jedné z rebelujících členek Pavlíny Matykiewiczové jmenovat novými členy SPD pouze své známé a jejich rodinné příslušníky. Některým členům podle jiné příslušnice hnutí Jany Barvíkové ani neumožnil kandidovat ve volbách. Řada členů proto řady SPD opustila, včetně Matykiewiczové a Barvíkové.

Volný ale tehdy odmítl, že by on byl tím důvodem, proč hnutí opouštějí členové. „Dobrovolně od nás odešli nasazení agenti Realistů, ODA, Rozumných a ještě jedné nejmenované politické strany s blízkým programem, kteří vynášeli naše interní informace, a nakonec dokonce kandidovali za tyto konkurenční politické subjekty v parlamentních volbách,“ popsal tehdy.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme