Okamura na sněmu SPD mluvil o vlastenectví a Masarykovi. Zeman poslal zdravici na videu

Evropské volby ukázaly, že hnutí Svoboda a přímá demokracie má v české politice pevné místo a má pevné voličské jádro, řekl na celostátní konferenci SPD v Praze předseda hnutí Tomio Okamura. V projevu zdůraznil vlastenectví, přihlásil se například k historikovi Františku Palackému a prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garriguu Masarykovi. Okamura naopak odmítl například globalizaci a evropskou integraci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura na demonstraci SPD | Foto: Kristián Těmín | Zdroj: Český rozhlas

„Jsme lidové hnutí, nejsme elitářský klub,“ řekl Okamura, jenž se postavil proti politické korektnosti a „diktátu menšin“ a liberalismus označil za cestu do otroctví. Volal po přeměně Evropské unie ve společenství národních států, jinak by podle něho mělo Česko z unie odejít. „Být vlastencem vyžaduje především odvahu,“ poznamenal Okamura.

‚Byl to jen žertovný post na facebooku.‘ SPD se ohradila proti předžalobní výzvě Pirátů

Číst článek

V projevu, který delegáti ocenili potleskem ve stoje, také zopakoval programové cíle hnutí. Patří k nim podpora tradiční rodiny, růst nižších důchodů nebo boj s lichvou. Okamura mluvil také o ukončení dotací „solárním baronům“ nebo „politickým neziskovkám“ a o ukončení státní podpory lidem odmítajícím pracovat.

Potravinová bezpečnost

Hnutí SPD chce podle Okamury také chránit ekonomické zájmy státu, síťová odvětví musí být podle něho pod kontrolou státu nebo obcí. Stát také musí podle šéfa SPD garantovat třeba potravinovou a energetickou bezpečnost. Okamura zároveň odmítl tržní ekonomiku ovládanou nadnárodními společnostmi. „Globální tržní ekonomika je moderní formou imperialismu a kolonialismu,“ řekl.

Svoboda a přímá demokracie získala v květnových evropských volbách dva mandáty, podle místopředsedy hnutí Radima Fialy tím splnilo úkol. SPD podle Fialy poškodila „zrada“ Lubomíra Volného, který s dalšími dvěma poslanci z hnutí odešel, jinak by SPD podle Fialy mohlo mít mandáty tři. Okamura v souvislosti s krajskými volbami v příštím roce nabádal k rozvíjení práce v regionech, přislíbil podporu předsednictva.

Soud odložil odvolání Staníka, bývalého tajemníka SPD. Za nenávistné výroky dostal roční podmínku

Číst článek

Pozdrav od prezidenta

Prezident Miloš Zeman poslal účastnímkům celostátní konference SPD zaslal videozdravici. V ní delegátům konference vzkázal, že hnutí nepokládá za extremistické, ale za radikální. Vytkl SPD odpor k zahraničním misím české armády. Zeman podotkl, že radikalismus znamená cestu ke kořenům. Radikální strany obecně představují podle něho část politického spektra.

Z programu SPD prezident podpořil myšlenku přímé demokracie, připomněl, že byl na jejím základě zvolen. Prezident míní, že přímo by se mohli volit starostové, primátoři, hejtmani. Zdůraznil také, že dlouhodobě podporuje zavedení obecného referenda.

Od SPD se ale prezident, jak připomněl, liší v pohledu na zahraniční mise. Zeman řekl, že proti islámskému terorismu se nemá bojovat jen slovy, ale i činy, proto podporuje misi v Afghánistánu. „Přemýšlejte o tom, zda se vaše slova a vaše činy nerozcházejí,“ nabádal delegáty pražské konference Zeman.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme