Okamura tvrdí, že dostal dopis, podle něhož chce BIS zničit SPD. ‚Naprostý nesmysl,‘ reaguje mluvčí

Bezpečnostní informační služba (BIS) chce zničit SPD jako hlavní vlasteneckou sílu v České republice, napsal na svém facebookovém účtu předseda SPD Tomio Okamura. Zároveň ale upozornil, že může jít o provokaci. Podle mluvčího BIS Ladislava Štichy je tato informace „naprosto nesmyslná“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Minulý týden mně byl předán dopis, jehož obsahem je informace, že Bezpečnostní informační služba provádí činnost v rámci operace s krycím názvem ‚Vulterin‘, jejímž cílem má být destrukce a následný rozpad hnutí SPD jako hlavní vlastenecké síly v České republice,“ napsal místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura na facebooku.

Členy hnutí vyzval nejen k jednotě, ale i k tomu, aby si dali pozor na provokace, protože „to může být pravda, ale může se jednat také o cílenou provokaci.“

Server iROZHLAS.cz požádal SPD o poskytnutí zmíněného dopisu. Mluvčí Barbora Zeťová to ale odmítla.

„Hnutí SPD předalo materiál orgánům BIS, Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a Výboru pro bezpečnost a s jeho obsahem také seznámí prezidenta České republiky. Vzhledem k citlivému charakteru obsahu se k němu nebudeme blíže vyjadřovat. Věříme, že bude příslušnými orgány prošetřen,“ odepsala v SMS.

Chtějí Romové tisíc miliard? ptal se Okamura ministra kultury. Staněk ho odkázal na ‚zdravý rozum‘

Číst článek

Policejní inspekce ale o ničem podobném neví. „Pan ředitel takový dopis neobdržel. Navíc řešení záležitostí, které se týkají BIS, nespadají do naší kompetence,“ napsala Radiožurnálu mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha pak odmítl, že by tajná služba vedla proti hnutí SPD jakoukoliv operaci. „Tato informace je naprosto nesmyslná a už ten samotný název té údajné akce napovídá, že si z pana poslance někdo vystřelil,“ napsal Radiožurnálu.

Název akce, o níž informoval Tomio Okamura, totiž odkazuje na jméno jednoho z někdejších šéfů BIS Karla Vulterina. Bývalý vědecký pracovník v Izotopové laboratoři biologických ústavů Československé akademie věd stál v čele kontrarozvědky od března 1997 do ledna 1999.

Petr Jadrný, Václav Vohlídal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme