Spolupráce s Rajchlovým PRO? Z vedení SPD zaznívají zdrženlivé reakce, přednost má Trikolora

Špičky opozičního hnutí SPD se přes výzvy svého poslance Jaroslava Foldyny zatím neženou do námluv s hnutím PRO Jindřicha Rajchla, které stojí za posledními dvěma demonstracemi na Václavském náměstí. Z vyjádření předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy vyplývá, že je v tuto chvíli z podobně smýšlejících politických stran na stole spíše spolupráce s Trikolorou.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radim Fiala na tiskové konferenci SPD

Radim Fiala na tiskové konferenci SPD | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V neděli uspořádal Jindřich Rajchl se svým PRO 2022 další ze série protivládních demonstrací na pražském Václavském náměstí. Pozval na ni i zástupce parlamentní opozice. Z hnutí ANO nikdo nedorazil, z SPD přišel poslanec Jaroslav Foldyna.

Foldyna: Nejsem pro boj, ale pro spolupráci SPD, PRO i Trikolory. Konkurujeme si, ale máme společný cíl

Číst článek

Ten pak v pondělním rozhovoru pro iROZHLAS.cz uvedl, že mu účast na demonstraci „předseda nezakázal“, a následně se vyslovil pro bližší spolupráci SPD s PRO a Trikolorou.

„Možná že si s panem Rajchlem a PRO konkurujeme, ale máme stejné cíle,“ popsal Foldyna. „Jestli mohla vzniknout vládní pětikoalice, proč by nemohla vzniknout třeba trojkoalice proti nim?“ doplnil.

SPD totiž v současnosti jedná o spolupráci s Trikolorou pro krajské volby na podzim 2024. Bližší kooperaci tří stran by mohly komplikovat spory šéfky Trikolory Zuzany Majerové a předsedy PRO Jindřicha Rajchla, který se loni v lednu chtěl ještě jako člen Trikolory ucházet na sněmu o post předsedy, nakonec ale ze strany zcela odešel a založil si PRO.

„Pokud spolu SPD a Trikolora vytvoří koalici, jako že o tom jednáme, součet současných deset procent (SPD) a tří procent (Trikolora) vůbec nemusí být 13, nýbrž vzhledem k volební matematice a synergickému efektu o dost více.

16:47 – 15. 04. 2023

4

Po zhruba roce fungování se tato partaj poprvé objevila v relevantním průzkumu stranických preferencí. Nedělní model Kantaru pro Českou televizi jí naměřil podporu na úrovni tří procent.

„SPD pokleslo na osm procent, což se dá přičíst zejména tomu, že nastupuje nové hnutí PRO, které se dostalo až na tři procenta. Zhruba ze tří čtvrtin čerpá své preference právě od hnutí SPD. Demografický profil jejich voličů v podstatě odpovídá profilu voličů SPD,“ popsal analytik Kantaru Pavel Ranocha. Zbylí podporovatelé pochází od voličů Trikolory nebo Přísahy.

A přestože se zástupci SPD vyjadřují v tom smyslu, že jsou nadále „hlavním politickým hlasem vlastenců“, minimálně ostražití k novému subjektu být musí.

Babiš na lovu ‚dušiček‘, SPD v kleštích a stálá podpora vládních stran. Voličské tábory jsou hluboce rozděleny

Číst článek

„Jedná se o první průzkum s hnutím PRO a konkurence ve vodách, kde loví, je poměrně velká. Na druhou stranu bych úplně nevylučoval možnost, že se stane jakýmsi černým koněm radikální pravice. I proto, že metody politické práce jsou mazanější než třeba lídrů Trikolory,“ domnívá se politolog Lukáš Jelínek.

Zatím spíš Trikolora

Server iROZHLAS.cz oslovil špičky SPD s otázkou, zda když nyní jednají s Trikolorou, je pro ně do budoucna myslitelná i bližší spolupráce s hnutím PRO. Druhý muž hnutí Radim Fiala odpověděl: „O ničem takovém jsme nejednali, ani nás nikdo neoslovil.“

Mluvčí SPD Barbora Šťastná vzápětí reagovala, že se k tomu oslovení představitelé hnutí nevyjádří, a odkázala na pondělní rozhovor předsedy Okamury pro Českou televizi.

V něm na jednu stranu potvrdil, že je spolupráce s Trikolorou dlouhodobější. „Byli jsme v řadě úspěšných koalic pro komunální volby. Spolupráce se ukázala jeho velmi vhodná.“

Z blšanských chmelnic na zaplněný Václavák. Rajchlova minulost je plná kontroverzních vazeb

Číst článek

Na druhé straně zmínil, že s Rajchlem nikdy nemluvil a že SPD s PRO nespolupracuje. Uvedl, že budou sice rádi spolupracovat „s každým politickým subjektem, který je demokratický, dodržuje zákony a chce ukončit Fialovu vládu“, zároveň ale PRO nazval „prounijní stranou, stejně jako hnutí ANO“.

„Jsme jedinou euroskeptickou stranou, podporujeme referendum o vystoupení z EU. Tady vidíte jasný rozdílů mezi SPD a PRO nebo ANO,“ doplnil Okamura.

Upozornil tak na odlišný postoj k evropským otázkám. Zatímco SPD nebo Trikolora usilují o vystoupení z EU nebo minimálně o referendum o členství, Rajchlovo PRO opakuje, že je to v současné situaci nemožné.

„Jsme přesvědčeni, že je v zájmu České republiky a jejích občanů být členem evropského společenství suverénních států, které spolu jednají jako rovný s rovným. Současná Evropská unie se čím dál více vzdaluje od této koncepce, proto je nutné iniciovat změnu. Zůstat členem Evropské unie, avšak požadovat zásadní reformu,“ stojí v programu PRO 2022.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme