Nejen regionální buňka poslance Volného. SPD v lednu zrušilo i organizaci v Královéhradeckém kraji

Minulý týden vedení hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) ze dne na den zrušilo svoji regionální buňku v Moravskoslezském kraji, kterou vedl poslanec Lubomír Volný. Už na začátku ledna přitom předsednictvo hnutí udělalo to samé v Královéhradeckém kraji, kde navíc o licenci přišly i kluby v Jičíně, Hradci Králové a Trutnově. Podle stanov přitom při znovuobnovení buňky nemusí všichni původní členové svoji stranickou legitimaci znovu dostat.

Původní zpráva Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsednictvo SPD. V čele místopředseda hnutí Radim Fiala, a předseda Tomio Okamura. Z nimi stojí Radek Rozvoral, Jaroslav Holík a Radovan Vích.

Předsednictvo SPD zrušilo nejdříve buňky v Královéhradeckém kraji a několik týdnů později organizaci v Moravskoslezském kraji. | Zdroj: Profimedia

„Předsednictvo hnutí SPD na základě žádosti předsedy a předsednictva RK SPD a poslance PSP pana Zdeňka Podala ze dne 8. 1. 2019 ve věci žádosti o zrušení licence Regionálního klubu SPD Královéhradeckého kraje rozhodlo, že dne 17. 1. 2019 ruší licenci RK Královéhradeckého kraje v souladu se stanovami,“ stojí ve vnitřním usnesení hnutí, které má redakce iROZHLAS.cz dispozici.

60 dnů nejistoty. ‚Vyzyvatel‘ Okamury Volný může po zrušení regionálního klubu přijít o členství v SPD

Číst článek

Minulý týden přitom pražské předsednictvo hnutí, které představuje předseda Tomio Okamura, místopředseda Radim Fiala a poslanci Jaroslav Holík, Radek Rozvoral a Radovan Vích, zrušilo buňku v Moravskoslezském kraji. Tu vedl poslanec Lubomír Volný, který chtěl kandidovat na předsedu celého hnutí.

Podle Podala, který měl zrušení licence v Královéhradeckém kraji iniciovat, je důvodem neúspěch v komunálních volbách. „Vzhledem ke špatnému výsledku v komunálních volbách a neochotě převzít osobní odpovědnost části vedení kraje došlo k mé žádosti a následnému řešení,“ napsal v SMS.

Server iROZHLAS.cz se na zrušení organizace zeptal také předsedy Okamury a místopředsedy Fialy, ani jeden ale na zaslané dotazy nereagoval, stejně tak mluvčí hnutí Barbora Zeťová.

Informace o zrušení se objevila i na facebooku královéhradecké organizace, kde si na krok předsednictva stěžoval jeden ze členů. Později ale příspěvek ze stránky zmizel.

Příspěvek na Facebooku ke zrušení regionálního klubu SPD v Královéhradeckém kraji | Zdroj: Facebook

22. ledna se na stejné stránce objevila informace, že novou vedoucí se dočasně stala Andrea Pajgerová.

Zrušení královéhradecké buňky zmínil i Volný ve svém vyjádření pro iROZHLAS.cz z minulého týdne. „U zrušeného kraje v Hradci Králové už nábor nových členů probíhá,“ řekl Volný, když se ho redakce ptala na odebranou licenci organizaci v jeho kraji.

Konec členství v hnutí?

Právě zrušení buňky a její znovuobnovení může být přitom způsobem, jak už znovu některé členy do hnutí nepřijmout. Ve stanovách hnutí se píše, že v případě zániku regionálního klubu rozhodne předsednictvo do 60 dnů o vzniku nového regionálního klubu. Do něj přestoupí jednotliví členové v daném regionu a klub převezme vedení agendy registrace čekatelů.

Nechápu to vzrušení, poslanci mají chodit ven, říká k hádce Volný. Považuje se za asertivního ‚medvídka‘

Číst článek

„V případě, že nový regionální klub nesouhlasí s přestupem člena, členství takového člena zaniká,“ stojí ve stanovách.

Ohrožené členství má například trojice poslanců z Moravskoslezského kraje, jejichž organizaci zrušilo předsednictvo minulý týden. Ve vedení kraje byli vedle Volného poslankyně Ivana Nevludová a poslanec Marian Bojko.

Ani jeden z nich přitom o tom, že jim předsednictvo chce odebrat licenci nevěděl. Podle Nevludové se asi sedm desítek členů včetně ní dozvědělo o zrušení buňky e-mailem.

Celé interní sdělení si můžete přečíst zde:

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme