Speciál ČSA dopravil domů turisty z Egypta

Řada turistů propadla panice a předčasně ukončila pobyt v Egyptě. Speciál ČSA krátce po půlnoci dopravil domů asi stovku Čechů a Slováků. Někteří z nich bydleli v hotelích nedaleko místa výbuchu. Popsali, že je exploze vzbudila, některým dokonce rozbila okna. Kritizovali také přístup egyptských bezpečnostních složek. Pomoc prý přišla pozdě, vládl chaos a policie pak údajně až příliš omezovala pohyb cizinců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční turisté opuštějí egyptské letovisko Šarm aš-Šajch | Zdroj: ČTK

Vojtěch Krejčíř z Mostu sice nebyl blízko epicentra výbuchů, traumatizující zážitek si ale z dovolené odváží také. "Jenom jsme slyšeli rány. Bylo to v noci. Když jsme to pak viděli, tak to byly jen trosky. V průčelí vedle hotelu Gazela byla úplně rozbitá pizzerie, takže kdo byl uvnitř, tak to odnesl také. Stavěli tam zástěny a odklízeli to," řekl Vojtěch Krejčíř.

Na palubě speciálu, který ČSA poslala do postižené oblasti, byla kromě lékaře i psycholožka Klára Zbořilová. "Smyslem psychologické pomoci je podchytit, pokud někdo bude událostí natolik traumatizovaný, akutní případy lidí a poskytnout jim takzvanou první psychologickou pomoc. Jejím cílem je předcházet chronickému zapouzdření fixace traumatu, který člověka může obtěžovat delší dobu s hodně mu snížit kvalitu života. V nejhorším případě může vyústit až do dlouhodobých chronických zdravotních potíží nebo psychické choroby," vysvětlila.

ČSA mají ráno rozhodnout o tom, zda vypraví ještě jeden speciál. Další turisté se mají vracet pravidelnými linkami dnes a zítra.

Egyptské letovisko Šarm aš-Šajch se pomalu vzpamatovává z včerejší hrůzy. Bombový útok teroristů si tam vyžádal téměř devět desítek obětí, mezi nimiž je i jeden český turista. Nejhorší je situace ve staré části Šarm aš-Šajchu na starém tržišti, kde explodovala jedna z náloží umístěná v automobilu.

"Byl jsem tady ve svém obchůdku v okamžiku, kdy došlo k výbuchu. Nemohl jsem nic dělat. Přední stěna se zřítila. Střepy létaly všude kolem," popsal první okamžiky po atentátu čtyřiatřicetiletý Ibrahim. Stejně dopadly krámky a restaurace jeho sousedů. Někteří odklízeli střepy, jiní jen tak, s beznadějí i slzami v očích, seděli a dívali se na způsobenou spoušť.

Robert Mikoláš, Jan Hrbáček, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme