Speciál, který by měl přivézt domů pětici Čechů, přistál v Libanonu

Vládní airbus, který má z Libanonu přivézt pět propuštěných Čechů, přistál dnes večer na letišti v Bejrútu. Uvedla to Česká televize. Speciál odletěl z pražských Kbel před 14. hodinou. Podle libanonské státní agentury se letoun do Česka dnes v noci nevrátí. Prý by se tak ale mohlo stát do 48 hodin, teď propuštěné muže vyslýchají libanonské úřady. Češi zmizeli za dosud nejasných okolností loni v červenci, o jejich „znovunalezení“ informovalo ministerstvo zahraničí tento týden v pondělí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pět Čechů, kteří loni zmizeli v Libanonu, je na svobodě a v pořádku

Pět Čechů, kteří loni zmizeli v Libanonu, je na svobodě a v pořádku | Foto: Policie ČR, koláž Český rozhlas

Okolnosti, za jakých skupina zmizela a za jakých byla znovu „nalezena“, nejsou jasné.

Proto odcestovali na palubě speciálu se zdravotníky a dalšími odborníky i policisté, kteří budou věc prošetřovat přímo v Libanonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ Čechů zmizelých v Libanonu okomentoval bývalý náčelník Vojenského zpravodajství Andor Šándor

Podle nejmenovaných zdrojů z bezpečnostních složek by mohl případ souviset s Libanoncem Alím Fajádem, údajným spolupracovníkem libanonských tajných služeb.

O Fajáda, zadrženého před dvěma lety v Česku, se zajímají Američané, kteří ho podezřívají z napojení na kolumbijské teroristy a obchodování se zbraněmi.

USA usilují o jeho vydání, což české soudy povolily. Konečné rozhodnutí je na ministru spravedlnosti.

Některá libanonská i česká média psala o tom, že by Fajád mohl odletět do Libanonu zmiňovaným speciálem.

Podle serveru iDnes.cz kolem 12.45 do Kbel dorazily vozy se zatmavenými skly. Přijel také Robert Šlachta, šéf protimafiánského útvaru, který vede v souvislosti se zmizením pěti Čechů trestní řízení.

Podle ČTK vjezd na vojenské letiště střežili před odletem vojenského speciálu i příslušníci Vojenské policie vyzbrojení útočnými puškami. Obvykle areál hlídají jen zaměstnanci Vojenských lesů a statků.

Advokát Fajáda Vladimír Řičica ale odpolende Českému rozhlasu potvrdil, že jeho klient je stále v pražské věznici na Pankráci.

Oficiální místa nechtějí věc komentovat. „Já se především zabývám tím, jak dostat české občany zpátky do vlasti,“ uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Poznamenal zároveň, že kolem případu je „řada spekulací a také dezinformací“.

Chybná komunikace tajných služeb?

V souvislosti se zmizením Čechů v Libanonu se v médiích objevují i spekulace, že mohlo jít o důsledek špatné komunikace mezi českými tajnými službami.

Pětice prý padla do léčky připravené libanonskou tajnou službou, která chtěla dostat z Česka Alího Fajáda. Zatímco civilní rozvědka nabídku považovala za past, Vojenské zpravodajství poslalo do Libanonu důstojníka Martina Psíka.

Muži byli nezvěstní od loňského 18. července, kdy libanonská policie nalezla jejich vůz, doklady a osobní věci v údolí Bikáa nedaleko syrských hranic. Jednalo se o dva novináře jindřichohradecké televize, advokáta, tlumočníka a muže, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec. Všichni jsou údajně v pořádku.

Bývalého náčelníka Vojenského zpravodajství Andora Šándora by taková verze nepřekvapila – alespoň co se týká oné komunikace.

„To, že ty organizace spolu dlouhodobě velmi limitovaně komunikují, že mezi nimi je řevnivost, je věc, která je lidem v komunitě, ale i politikům dobře známá,“ uvedl Šándor v rozhovoru pro ČRo Plus.

Poněkud překvapivá se však jeví reakce Libanonu. Pokud to skutečně byla akce jeho služeb, byl to podle Šándora postup, který by se dal označit za otevřeně nepřátelský.

„V tomto případě mi přijde akce Libanonu přece jen trochu silná, byť chápu, že vojenské zpravodajství Libanonu chtělo svého pracovníka dostat domů,“ podotkl Šándor.

Šándor, ostatně stejně jako řada dalších odborníků, však také upozornil, že ve světě tajných služeb není vždy vše tak, jak se to jeví. „Řada věcí proběhne tak, jak se chceme, aby bylo vidět, že proběhly, a nikoliv tak, jak ve skutečnosti proběhly,“ uzavřel Šándor.

K předání pětice Čechů v Libanonu by mohlo dojít dnes nebo zítra, předpokládá Zaorálek

Číst článek

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme