Biochemik Trnka: Nepotřebujeme neregistrované vakcíny. Hlavní problém je distribuce těch, co máme

Do Česka poputuje přednostně sto tisíc dávek vakcíny Pfizer/BioNTech, další tisíce dávek solidárně slíbilo dodat Německo nebo Izrael. Prezident Miloš Zeman se ale osobně angažuje v dojednání nákupu ruské vakcíny Sputnik V a na žádost premiéra i čínského Sinopharmu. Ani jedna z nich není registrována evropskou lékovou agenturou. „Neměli bychom se dostávat do situací, kdy budeme říkat, že potřebujeme neschválené léky,“ reaguje biochemik Jan Trnka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Trnka, biochemik

Pokud jde o očkovací strategii, Jan Trnka by dal absolutní prioritu proočkování nejstarší populace | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

Podle přednosty Ústavu biochemie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Trnky je hlavní potíží logistika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nepotřebujeme dodávky neregistrovaných vakcín. Hlavní problém je distribuce toho, co je k dispozici

„Podle údajů ministerstva zdravotnictví máme čtvrt milionu nevyočkovaných dávek, takže to nevypadá, že by byl problémem nedostatek. Mnohem větším problémem je, že se vakcíny nedostávají, kam mají.“

Selhávající a nefungující koordinace a logistika očkování je přitom nejsnáze řešitelnou překážkou, tvrdí.

S Trnkou souhlasí i další host Speciálu Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu: „Vidím jako problém, že připravujeme systém distribuce vakcín v době, kdy bychom ho už dávno měli mít připravený.“

Na proces přerozdělování v rámci republiky se měli odpovědní lidé zaměřit už koncem loňského roku, myslí si Dvořáček.

A dodává, že pokud by se mělo počkat na registraci čínských a ruských očkovacích látek pro evropské použití, dorazily by zřejmě až v dubnu nebo květnu. „A v té době už bude v České republice takové množství vakcín, že jediným naším problémem bude, jak je dostat k cílovým pacientům a lidem, kteří je potřebují.“

Zeman na Babišův popud požádal Čínu o vakcínu od firmy Sinopharm. Peking zřejmě žádosti vyhoví

Číst článek

Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek navíc připomíná, že aktuálně dostupné vakcíny mají podle posledních průzkumů velmi dobré výsledky. „Data z terénu jsou velice povzbudivá.“

U Pfizeru se ukazuje vysoká účinnost na hospitalizaci – po první dávce už 85 procent. AstraZeneca v tomto ohledu dosahuje dokonce účinnosti až 94 procent, shrnuje Chlíbek.

Očkovat učitele?

Pokud jde o očkovací strategii, Jan Trnka by dal absolutní prioritu proočkování nejstarší populace.

„Očkování pedagogů je určitě důležitá věc, ale měli by být až v další skupině. Až opravdu dobře proočkujeme lidi nad 70, ideálně nad 65 let.“

Právě u této věkové kategorie lze totiž s nejvyšší účinností snížit počet těžkých případů a úmrtí, říká.

Martina Mašková, Jan Burda, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme