Z Letiště Václava Havla odletěl ruský vládní speciál s vyhoštěnými diplomaty

Vládní speciál s vyhoštěnými ruskými diplomaty a jejich rodinami odletěl v pondělí krátce před 17.30 z pražské Ruzyně. Letoun Iljušin 96-300 nyní zamíří na moskevské letiště Vnukovo. Večer by se naopak z Moskvy měli do Prahy vrátit čeští diplomaté, které Rusko v odvetné reakci vyhostilo ze země.

Praha (Aktualizováno: 17:47 19. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyhoštění ruští diplomaté odletěli z Česka vládním letounem Iljušin 96-300 | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Radiožurnál

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU.

Český stát proto vyhostil 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb.

Rusko poslalo pro své diplomaty širokotrupé letadlo Iljušin 96-300, které je používáno hlavně pro střední a dálkové lety. Letoun má v běžné základní verzi kapacitu zhruba 300 cestujících.

Speciál dorazil do Prahy v pondělí po 14. hodině. Posléze do letadla u terminálu 3 nastoupily desítky rusky hovořících lidí včetně vyhoštěných diplomatů a jejich rodin. K letišti je přivezly i se zavazadly autobusy.

Za nepřátelský akt českých úřadů označila v pondělí vyhoštění 18 Rusů z pražské ambasády mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. V rozhovoru pro list Izvestija v této souvislosti jako „absurdní“ popsala důvod tohoto kroku, jímž je podle Prahy zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu před sedmi lety.

Kreml podle mluvčího Dmitrije Peskova s takovými závěry české strany „kategoricky“ nesouhlasí.

Moskva reagovala vyhoštěním 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, což v principu velvyslanectví paralyzuje, řekl v pondělí vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Skončil celý politický i hospodářský úsek. Jediné, co nadále funguje, je podle něj konzulární úsek. Vyhoštěn byl i zástupce českého velvyslance Vítězslava Pivoňky Luboš Veselý.

Češi vyhoštění z Moskvy by se měli vrátit v pondělí večer. Česká republika pracuje na vyslání vládního speciálu.

Vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR, kteří byli identifikováni jako pracovníci ruských tajných služeb, oznámil Hamáček v sobotu večer. Hájil to jako logický krok kvůli důvodnému podezření, že do výbuchu v areálu skladu zbraní ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni dva agenti ruské vojenské služby GRU.

Vyhoštění jejich kolegů z GRU a SVR, což je Služba vnější rozvědky, bylo podle Hamáčka nutné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme