Specialisté bojují v Děčíně s potopenými vraky

Záchranné práce na vytažení potopené nákladní lodě z Labe začaly dnes v Děčíně. Jde o jedno z pěti plavidel, která se při povodni před třemi týdny utrhla z ústeckého přístavu v Krásném Březně. Loď s nákladem čtyř set tun řepky tehdy policejní pyrotechnici potopili až po sérií explozí pod děčínským Novým mostem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď na silnici v Těchlovicích - pohled z boku | Foto: Krajský úřad Ústeckého kraje

O vytažení lodě, která zůstala zaklíněná dnem vzhůru u mostního pilíře, se musí postarat Evropská lodní doprava coby majitel plavidla. Najala si skupinu potápěčů a soukromou firmu se speciální armádní vyprošťovací technikou. První pokus o vytažení asi 400 tun těžkého vraku z řeky ale zatím nevyšel.

Jednatel Evropské lodní dopravy Lukáš Hradský nedokázal odhadnout, kdy se poškozenou loď podaří vytáhnout. "Provádíme přípravné práce a těžko posoudit," řekl. Zřejmě jasný je ale osud kolosu až se ocitne na břehu pod děčínským Novým mostem. "Podle rozsahu poškození předpokládáme, že plavidlo bude muset být sešrotováno," dodal Hradský.

Z Labe bude nutné dostat i druhou loď, kterou pyrotechnici potopili nedaleko státní hranice s Německem. Dvě plavidla se ocitla na suchu v Těchlovicích. Větší loď, která zatarasila silnici, už specialisté rozřezali. Stejný osud pak čeká i menší loď po vyložení bagru z jeho paluby.

Josef Suk, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme