Speciální web pomůže najít původ lahve s tvrdým alkoholem

Unie výrobců a dovozců lihovin dnes spustila internetový portál, který má pomoci urychlit návrat alkoholu na pulty obchodů a do restaurací. Web má název certifikacelihovin.cz a lidé by v něm měli najít takzvané rodné listy destilátů, tedy informace o původu každé lahve. Zatím v něm ale nejsou nahraná všechna potřebná data. Majitelům restaurací tak příliš nepomáhá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet (ilustrační foto)

Internet (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Výrobci lihovin dostávají denně tisíce dotazů na původ alkoholu. A tak Unie výrobců a dovozců lihovin přišla s internetovou stránkou, kde budou k dohledání certifikáty. Původ lihoviny pomůže určit informace na kolku, datum výroby, šarže a další údaje.

Web, který byl spuštěn dnes odpoledne, má zjednodušit nařízenou administrativu a pomáhat primárně zákazníkům likérek.

„Měl by sloužit především našim přímým zákazníkům a z něho si přímo mohou stáhnout daný originální certifikát. A dále by měl sloužit širší veřejnosti, aby si sama ověřila, má-li doma nějakou láhev, jestli ta láhev je originální a v pořádku a má rodný list,“ potvrdil ředitel společnosti Global Spirits Tomáš Otta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnostech nového webu informoval v Ranní Radiožurnálu jeden z autorů portálu Jan Janča z internetové firmy Cognito

Zatím to tak ale nevypadá. Stránky vyzkoušela reportérka Radiožurnálu s provozním jedné pražské kavárny a nepodařilo se dohledat ani jednu ze tří testovaných lahví. Systém hlásil, že nejsou k dispozici potřebná data.

Jak ale řekl jeden z tvůrců webu, budou je tam dodávat postupně, takže to chce trpělivost. Podle hospodských je však lepší se dohodnou s dodavatelem alkoholu.

Nejsložitější situace je u tvrdého alkoholu vyrobeného v roce 2012, u kterého musejí prodejci doložit původ. A právě na takový alkohol se web s adresou www.certifikacelihovin.cz zaměří.

„Všechna data nebudou nahrána, především ta historická, protože se k nim nedá ani nějakým rozumným způsobem dostat. To znamená, že pokud má někdo v baru hodně historickou, archivní lahev - dejme tomu tři roky - tak tam asi ty informace nenajde,“ říká jeden z autorů portálu Jan Janča z internetové firmy Cognito a pokračuje:

„Ale potom bude fungovat speciální email, na který se může obrátit, a odpovědní pracovníci z jednotlivých firem, zapojených do systému, se mu pokusí tu lahev dohledat a odpovědět mu, jestli je v pořádku, nebo ne.“

„Upozorňuji, že výrobky, které byly vyrobeny před 1. 1. 2012, nepodléhají certifikaci. A myslím si, že to je většina výrobků, co mají posluchači doma,“ upozorňuje navíc Tomáš Otta a dodává, že pokud člověk podle návodu zjistí, že jeho lihovina byla vyrobena v předchozích letech, nemá smysl ji na webu ověřovat.

Jan Janča připomíná, že web zahrnuje data od 11 různých firem, které jsou členy Unie výrobců a dovozců lihovin, proto na webu nebude možné ověřit úplně všechny lihoviny, zejména pak ne výrobky firem, které nejsou členy unie.

Poškozené lahve mohou být signálem nebezpečí

Faktorem, se kterým však systém nemůže počítat, je lidská vynalézavost. Pokud tedy někdo do již vypité lahve nalije nový alkohol a opatří ji novým kolkem, nelze tento podvod pomocí webu odhalit. V tomto případě apeluje Jan Janča na ostražitost zákazníků: Pokud budou kolek nebo uzávěr vypadat, že s nimi bylo manipulováno, měli by se lidé takové lahvi preventivně vyhnout.

Certifikát zájemce získá tak, že na webu zadá tři základní údaje: první čtyři čísla kolku, EAN (tedy čárový kód) a číslo šarže, které je však často na lahvi obtížné najít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o deváté na Rádiu Česko byl Tomáš Otta, člen Unie výrobců a dovozců lihovin a ředitel firmy Global Spirit

„Na každé lahvi je to trošku jinak, ale na webu je galerie, kde jsou uvedeny obrázky s nejčastějšími místy, kde tu šarži lze najít. To znamená: hrdlo lahve, zadní část lahve nebo etiketa,“ dodává Jan Janča, podle kterého je web dimenzovaný na velký nápor zájemců a měl by jej bez problémů přežít.

Bilance metanolové aféry je vysoká: K dnešnímu dni je evidováno 76 otrav a 27 lidí zemřelo. Lihovarníci se snaží obnovit vývoz na Slovensko a do Polska. Na Slovensku se ale k českému alkoholu postavili ještě přísněji než dosud. Zákaz dovozu platí dál a navíc chtějí vrátit veškerý tvrdý alkohol z Česka výrobcům. Riziko je podle tamních ministerstev pořád vysoké.

Alžběta Havlová, Ondřej Černý, Nikola Bojčev, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme