Kde má policie měřit rychlost? Češi mohou na internetu navrhovat problematická místa

Policisté zanedlouho opráší všechny své radary. Budou s nimi ve středu 18. dubna kontrolovat rychlost po celém Česku. Zapojí se totiž do celoevropské bezpečnostní akce s názvem Speed Marathon. Lidé nyní mohou hlasovat o místech, kde mají policisté rychlost měřit.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Problematická místa mohou lidé až do konce února nahlásit pomocí speciální webové aplikace na stránkách bezpecnecesty.cz. Vpravo je modrá ikona s nápisem zadat radar. Po kliknutí se pak v mapě zobrazí na vámi označeném úseku modrá ikona radaru.

Zpomalte, začala akce 'Speed marathon'. Stovky policistů dnes měří rychlost po celé zemi

Číst článek

Na stránkách už podle manažera projektu Jana Jirmuse hlasovaly tisíce lidí.

„Do této chvíli vložili lidé více než 3000 tipů na místa, kde měřit. Těmto třem tisícům tipů už dali zároveň 9000 hlasů, ať už kladných, nebo záporných, tedy jestli na tomto místě doporučují, nebo nedoporučují měřit,“ přibližuje pro Radiožurnál Jirmus.

Policie nechala rozhodovat veřejnost o umístění radarů už loni, kdy se podobná akce konala poprvé. Podle její mluvčí Evy Kropáčové totiž lidé můžou policii upozornit na nebezpečné úseky silnic.

„Místa, kde není dodržována nejvyšší povolená rychlost, nebo která považují za riziková. Mohou tak pomoci policii odhalit místa, která jsou kritická a která připadají občanům velmi nebezpečná,“ popisuje Kropáčová.

Pokuty pro 200 tisíc motoristů

Loni pak měřila na více než tisícovce označených míst. Jedním z nich byla silnice nedaleko Olomouce. Nejčastěji pak lidé označili hlavní silnici mezi Ústní nad Orlicí a Českou Třebovou. Policie chce touto akcí upozornit řidiče na časté porušování rychlosti.

„Policisté budou v jeden jediný den na všech místech v České republice a budou měřit rychlost. Jde nám především o to, aby si lidé uvědomili, že rychlost mají dodržovat. Řidiče budou na překročení nejvyšší povolené rychlosti upozorňovat a mohou dostat i pokutu,“ doplňuje Kropáčová.

Čeští řidiči si totiž svou rychlost moc nehlídají. Podle statistik ministerstva dopravy loni dostalo pokutu za rychlou jízdu přes 200 tisíc motoristů, z toho asi pětina ji překročila o víc než dvacet kilometrů v hodině.

Problematická místa mohou lidé až do konce února nahlásit pomocí speciální webové aplikace na stránkách bezpecnecesty.cz | Zdroj: Bezpěčné cesty

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme