Spekulace uvnitř KDU-ČSL kolem leadra čtyřkoalice

Předseda KDU-ČSL Jan Kasal popřel kuloárové informace, podle kterých podmiňuje setrvání ve funkci schválením nominace Jaroslava Kopřivy na leadera čtyřkoalice. „Ne vždycky musí předseda prosadit svůj názor a vůbec to nemá vztah k funkci,“ uvedl Kasal. Naopak místopředseda křesťanských demokratů Cyril Svoboda poznamenal,že se k němu spekulace o údajných výhrůžkách předsedy Kasala zprostředkovaně dostaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Já doufám, že se to nestane, že budeme svobodně rozhodovat o tom, kdo bude kandidátem na funkci leadera. Myslím, že by bylo nešťastné, kdyby s tím kdokoli spojoval svůj vlastní osud,“ prohlásil Svoboda. Netají se tím, že se bude na prosincovém zasedání celostátní konference o nominaci na leadera ucházet.

Celostátní výbor KDU-ČSL před týdnem rozhodl, že navrhne širšímu vedení strany, aby lidoveckým kandidátem na leadera byl bývalý náměstek ministra vnitra Jaroslav Kopřiva. U ostatních čtyřkoaličních stran i části lidovců však Kopřivova uvažovaná nominace vzbudila spíše rozpaky. Objevily se i spekulace, zda volba Kopřivy a neúspěch jeho protikandidáta Svobody neodráží vnitrostranické spory Kasala se Svobodou.

O leadrovi rozhodne čtyřkoaliční politická rada tajnou volbou, a to do konce ledna příštího roku, jak se strany čtyřkoalice zavázaly v zářijové Svatováclavské smlouvě. Unionisté ani ODA dosud jméno svého kandidáta nezveřejnili. DEU o vlastním kandidátovi neuvažuje.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme