Spekulace uvnitř KDU-ČSL kolem leadra čtyřkoalice

Předseda KDU-ČSL Jan Kasal popřel kuloárové informace, podle kterých podmiňuje setrvání ve funkci schválením nominace Jaroslava Kopřivy na leadera čtyřkoalice. „Ne vždycky musí předseda prosadit svůj názor a vůbec to nemá vztah k funkci,“ uvedl Kasal. Naopak místopředseda křesťanských demokratů Cyril Svoboda poznamenal,že se k němu spekulace o údajných výhrůžkách předsedy Kasala zprostředkovaně dostaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Já doufám, že se to nestane, že budeme svobodně rozhodovat o tom, kdo bude kandidátem na funkci leadera. Myslím, že by bylo nešťastné, kdyby s tím kdokoli spojoval svůj vlastní osud,“ prohlásil Svoboda. Netají se tím, že se bude na prosincovém zasedání celostátní konference o nominaci na leadera ucházet.

Celostátní výbor KDU-ČSL před týdnem rozhodl, že navrhne širšímu vedení strany, aby lidoveckým kandidátem na leadera byl bývalý náměstek ministra vnitra Jaroslav Kopřiva. U ostatních čtyřkoaličních stran i části lidovců však Kopřivova uvažovaná nominace vzbudila spíše rozpaky. Objevily se i spekulace, zda volba Kopřivy a neúspěch jeho protikandidáta Svobody neodráží vnitrostranické spory Kasala se Svobodou.

O leadrovi rozhodne čtyřkoaliční politická rada tajnou volbou, a to do konce ledna příštího roku, jak se strany čtyřkoalice zavázaly v zářijové Svatováclavské smlouvě. Unionisté ani ODA dosud jméno svého kandidáta nezveřejnili. DEU o vlastním kandidátovi neuvažuje.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme