Spekulant z kauzy bilolíh se pokoušel koupit policejní informace

Pražský obchodník a spekulant s pozemky Miloš Červenka zaplatil půl milionu korun lobbyistovi Františku Vybíralovi za informace, zda na něm nepracuje policie. Při předávání peněz byl počátkem března zatčen. Kontroverzní podnikatel Červenka se tak stal, v uvozovkách nechtěným, účastníkem úplatkářské aféry kolem obchodů s biolihem. Olomoucký lobbyista František Vybíral je klíčovou postavou případu. Vybíral podle policie uplácel sociálnědemokratické úředníky ministerstva dopravy, aby se jeho klienti, majitelé kolínského lihovaru, dostali k důvěrným informacím o chystaných kontraktech s biolihem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům

Dům | Foto: Jan Hrbáček

Pozemkový spekulant Miloš Červenka před časem využil svých známostí a kontaktů a skoupil množství lukrativních pozemků kolem Prahy. O transakci se ale začala zajímat policie. A Červenka dostal obavy a chtěl zjistit, co na něj detektivové mají. Pověřil tímto úkolem Vybírala. Ten se 9. března sešel v pražské restauraci U Schnellů s policistou, který se představil jako Josef Novák.

Detektiv přinesl materiály, které policie o Červenkovi údajně nashromáždila. Vybíral policistovi na oplátku předal půl milionu korun. Poté si vzal svazek dokumentů a spěchal za Červenkou. Když Červenka Vybíralovi za materiály platil, zatkla je oba policie a obvinila z podplácení.

Červenkův advokát Zdeněk Klouček dnes usiluje o to, aby byl případ jeho klienta od korupce na státních úřadech oddělen. Domnívá se, že Červenka zaplatil za službu podobně, jako kdyby si najal detektivní kancelář. Netušil prý, jakým způsobem Vybíral informace obstará.

"Žádná domluva o tom, jakým způsobem pan Vybíral ty informace získá, nebyla. Pan Červenka mu pouze slíbil zaplacení za nějaký výsledek, pokud bude pro něho zajímavý. Obě kauzy souvisí pouze osobou pana Vybírala a z toho důvodu jsme navrhli oddělení obou řízení, protože záležitost pana Červenky může být velmi krátce a rychle vyřízena samostatně," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Klouček.

Jak se postaví k advokátově požadavku policie a státní zastupitelství zatím není jasné. Šéf obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jiří Kára informace poskytovat nechce. "To vám neodpovím, protože takovéto údaje o dalším postupu vyšetřování se nesdělují," odpověděl na dotaz Kára.

Jisté ale je, že Červenka se s Vybíralem zná už z dřívějška. Jejich vztah se dostal dokonce do takové fáze, že Červenka Vybíralovi půjčil větší sumu peněz. "Pokud je mi známo, nějaký takový dluh z dřívější doby tam byl. Tento dluh ale vznikl před tím než nastala záležitost, kvůli níž pan Červenka sháněl informace," potvrzuje obhájce Klouček.

Pojďme si ale více přiblížit spojovací článek korupce - Františka Vybírala. Dnes už bývalý člen sociální demokracie začal svoji kariéru jako politický vedoucí, takzvaný politruk, v československé armádě. Před rokem 1989 strávil důstojník Vybíral několik měsíců v Rusku. Do té doby se také datují jeho první kontakty na ruskojazyčné podsvětí. Právě kvůli pochybným obchodním partnerům se o Vybírala začala zajímat policie. A ke svému překvapení narazila na úplatkářskou aféru kolem biolihu, někdejšího tajemníka ministra Škromacha Jana Hanáčka i spekulanta Červenku.

Vybíralova advokátka Jarmila Kolářová říká, že její klient odmítá komunikovat s médii. "Prohlašuje, že se žádných nezákonných skutků nedopustil," vyjádřila se Kolářová.

Vybíralovo jméno figuruje i v jiných případech, kde se objevilo podezření z korupce. Vstupním momentem pro mnohé kontrakty bylo podle policie jeho členství v sociální demokracii. Také proto se zřejmě stal tajemníkem řídící komise pro výstavbu dálnice D 47 při ministerstvu dopravy. Bývalý ministr dopravy Jaromír Schling si na Vybírala vzpomíná dnes jen velmi matně.

"No, jak se do funkce dostal. Celý ten výbor byl určitě jmenován ministrem, čili mně aparát ministerstva předložil nějaký soubor lidí a to jsem podepsal a tím to bylo vyřízeno. Ale jak se tam ti lidé dostali, to už po těch šesti letech nevím," řekl Českému rozhlasu Schling.

Podle informací Radiožurnálu byl ale Vybíral na ministerstvu velmi viditelnou postavou. V blízkosti ministra a jeho pravé ruky Jana Prokeše se pohyboval téměř každý den a rukama mu procházely stohy dokumentů k výstavbě dálnice. Zarážející přitom je, kdo jej na post tajemníka výboru k D47 nominoval. Firma, kterou tehdy vláda bez výběrového řízení vybrala jako stavitele dálnice.

"Byl do výboru nominován přímo izraelskou firmou Housing and Construction," potvrzuje mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková. To, že Vybíral nebyl na ministerstvu pouhým "svolavačem" schůzí, nasvědčují například fotografie z položení základního kamene dálnice D47. Fotografové totiž Vybírala zachytili, jak přihlíží poklepu kladívkem po pravé ruce tehdejšího premiéra Miloše Zemana.

František Vybíral se díky svým kontaktům poměrně slušně zabezpečil. Kvůli exekucím, které jsou na něj uvaleny, části svého majetku rozepsal na příbuzné. Jen v Olomouci patří jeho rodině hned několik bytů. V Horním Štěpánově, nedaleko hanácké Konice, staví už několik let rozlehlý rodinný dům. Stavbu započal v době, kdy působil na ministerstvu dopravy. Dokončena je ale pouze hrubá stavba. Investici přerušil v době, kdy sešlo z kontraktu s izraelskou firmou, která měla stavět dálnici D47. Pozemky a dům Vybíral loni v únoru přepsal na dceru a syna. Peníze pro úplatek z počátku letošního března ale podle důvěryhodných informací vyzvedl z rodinných účtů.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme