Spící ochranka, poškozená díla, konflikty s návštěvníky. Šéf Národní galerie popisuje zkušenosti s agenturou

Ani v neděli se návštěvníci do Národní galerie v Praze nepodívali, budovy zůstaly uzavřené. Bezpečnostní agentura ABAS, která měla objekty hlídat, odstoupila v pátek od smlouvy. Galerie jí údajně dluží víc než šest milionů korun. Vedení galerie to ale odmítá a naopak poukazuje na dlouhodobé nekvalitní služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt | Foto: Filip Jandourek

Bezpečnostní agentura tvrdí, že nemá proplacené faktury za více než šest milionů korun a proto vypověděla galerii smlouvu. Ředitel Národní galerie Jiří Fajt ale říká, že dlužná částka je poloviční a nezaplatili ji proto, že galerie nebyla s prací ochranky spokojená.

Národní galerie zůstává zavřená. Návštěvníky opět přivítá v úterý, sdělil ředitel Fajt

Číst článek

„Jejich služby byly absolutně nekvalitní a my zavírali baráky dávno před tím (sobotním uzavřeím budov galerie, pozn. red.), což nebylo veřejným tématem. Nebyly obsazované směny, spali různě na velínech, měli konflikty s našimi návštěvníky. Nám se běžně stávalo, že jsme měli poškozovaná výtvarná díla," říká Fajt.

Prokuristka agentury ABAS Vladimíra Popardowska tvrzení ředitele odmítá:

„Pan Fajt se účelově snaží problém převést jinam. Spor se skutečně týká nezaplacených faktur, a proto naše společnost odstoupila od smlouvy. Nezaplacení faktur je závažné pochybení ze strany zadavetele,“ dodává prokuristka.

Budovy Národní galerie jsou zavřené. Může za to spor s bezpečnostní agenturou

Číst článek

Ke sporu se pro Český rozhlas vyjádřil i ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL. „Pokud nebylo možné rychle nějakým způsobem zajistit ochranu, tak chápu, že bylo nutné přistoupit k ochraně tohoto typu. Myslím si, že je lepší, když pár hodin nebo pár dnů budou ta díla pod ochranou tohoto typu, než aby pak byla navždy poškozena. Ve vedení Národní galerie mám naprostou důvěru,“ řekl ministr.

Spor bude mít podle vedení Národní galerie soudní dohru. Pro návštěvníky se sbírky a výstavy znovu zpřístupní v úterý 28. února, galerii se povedlo zajistit na přechodnou službu jinou bezpečnostní agenturu.

Eva Rejlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme