Špičky bývalé koalice se znovu pokusí domluvit na vládě

Lídři sociálních demokratů, lidovců a unionistů budou již potřetí za čtyři dny hledat možný způsob dalšího společného vládnutí. Zatím všechny pokusy o rekonstrukci dosavadního koaličního kabinetu ztroskotaly. Dnes má jít o rozhodující jednání. Na rychlé vyřešení vládní krize tlačí prezident Václav Klaus. Všechny tři strany včera důrazně vyzval, aby východisko nalezly v řádu hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross, Jan Kohout | Foto: Marta Myšková

Straničtí vyjednavači se mají sejít večer, po pravidelném zasedání kabinetu Stanislava Grosse. Ještě před schůzkou lídrů se na mimořádném zasedání poradí o další strategii předsednictvo sociálních demokratů.

ČSSD jako východisko z několikaměsíční vládní krize vidí vznik proevropského kabinetu v čele s diplomatem Janem Kohoutem, v niž by nebyli zastoupení lídři stran bývalé koalice a byla omezena role stranických sekretariátů.

Sociální demokraté se ale s lidovci neshodují na způsobu, jakým by měla nová proevropská vláda vzniknout a fungovat. ČSSD požaduje uzavření jen jednorázové smlouvy, KDU-ČSL chce naopak standardní koaliční smlouvu, která by trvala až do řádných voleb.

Předseda ČSSD a premiér Stanislav Gross je toho názoru, že rozhodnout se musí už dnes. "Dnes se musí skutečně rozhodnout, jestli existuje elementární vůle na vznik nové vlády beze mne," řekl Radiožurnálu předseda vlády.

Lidovci ovšem trvají na přijetí antikomunistické pojistky, která má podle jejich předsedy Miroslava Kalouska zabránit skryté koalici ČSSD a komunistů. "Pokud to slíbí, že ve sněmovně nebude hlasovat s komunisty proti těm politickým stranám, se kterými vytvořila vládu, tak to je koalice a to je to, o co nám jde," uvedl Kalousek.

Podle návrhu, který včera ČSSD předložila, by příští kabinet měl mít 15 členů, tedy o tři méně než vláda Stanislava Grosse. Sociální demokraté by v něm obsadili křeslo premiéra a dalších deset křesel, menší strany po dvou ministerských křeslech.

Lidovci včera zopakovali požadavek na setrvání svých ministrů, ČSSD ale žádá, aby vláda raději angažovala odborníky. "My se domníváme, že by ministři, kteří se podíleli na rozbití minulé vládní koalice, neměli tvořit součást nové vlády, která by se připravila," zopakoval ministr financí Bohuslav Sobotka.

Svou demisi navíc oznámil další člen vlády. Ministr obrany a místopředseda Unie Svobody - DEU Karel Kühnl prezidentovi sdělil, že rezignuje do konce týdne, pokud vláda nepodá demisi jako celek. Stejně by postupoval i jeho vládní a stranický kolega, ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Grosse dal najevo, že pokud rozhovory s lidovci a unionisty zkrachují, hodlá ČSSD vládnout v menšinovém kabinetu až do příštího června. " Pokud tato vůle nebude existovat ze strany KDU-ČSL, tak budeme postupovat tou variantou, kdy budeme vládnout jako menšinová vláda," uvedl premiér.

Například předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) už ale připustil, že reálnější by v takovém případě byly předčasné volby.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme