Špičky ČSSD a KSČM budou jednat o ratifikaci euroústavy

O další možnosti ratifikace evropské ústavy se dnes večer v Kramářově vile poradí špičky dvou nejsilnějších levicových stran v Česku, ČSSD a KSČM. Premiér Jiří Paroubek se chce před cestou do Asie s šéfem komunistů Miroslavem Grebeníčkem bavit také o možnostech spolupráce českých a čínských podniků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Jan Rosenauer

Premiér Paroubek a předseda ČSSD Stanislav Gross pozvali na jednání kromě Grebeníčka i předsedu komunistických poslanců Pavla Kováčika.

Podle něj není taková schůzka nejvyššího vedení sociální demokracie a komunistů v sídle vlády ničím výjimečná. "Z mého pohledu jde se samozřejmě o nikoliv první standardní schůzku vedení dvou politických stran," řekl Kováčik.

Podobně to vidí i Gross. "Ve sněmovně, ať se mi to líbí nebo ne, je 41 komunistických poslanců. Vyjednává s nimi ODS, vyjednávají s nimi lidovci i unionisté, tak nevidím důvod, proč by sociální demokracie se měla tvářit, jako že těch 41 poslanců neexistuje," uvedl předseda ČSSD.

Referendum o evropské ústavě chce koalice v souladu se závěry bruselského summitu uspořádat do 18 až 20 měsíců, nejdříve spolu s volbami do sněmovny v červnu 2006. Vysvětlovací kampaň má být o přínosech členství v unii pro Česko.

Komunisté sociální demokraty podporují v úmyslu uspořádat o evropské ústavě v Česku referendum i přesto, že text dohody už odmítli obyvatelé Francie a Nizozemska. Peníze na kampaň ale chtějí rozdělit mezi všechny názorové proudy. Všelidové hlasování odmítá prezident Václav Klaus a ODS.

Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme