Špičky ČSSD a ODS se na euroústavě neshodly

ČSSD i ODS dál trvají na svých postojích k euroústavě. Po ranním jednání s šéfem občanských demokratů Mirkem Topolánkem to oznámil premiér Jiří Paroubek. Nejsilnější opoziční strana pokládá kampaň i hlasování o evropské ústavě v Česku po výsledcích ve Francii a Nizozemsku za plýtvání penězi. ČSSD naopak s kampaní i hlasováním nadále počítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: ČTK

"My jsme si každý zatím ponechali svá stanoviska," řekl po zhruba dvouhodinové přísně utajované schůzce v Kramářově vile premiér a místopředseda ČSSD Jiří Paroubek. S Topolánkem přišel na schůzku první místopředseda ODS Petr Nečas, Paroubka doprovodil předseda ČSSD Stanislav Gross.

Nejdelší čas věnovali politici euroústavě. "My si myslíme, že je nutné být v hlavním evropském proudu," uvedl po jednání Gross a dodal, že Česko by mělo dodržet závazky, které přijalo, to znamená jednat o ratifikaci evropské ústavy. "Máme zájem na tom, aby pozice České republiky byla jednotná," zdůraznil.

ODS trvá podle Nečase i po schůzce na opaku. "Nebylo smyslem této schůzky dosáhnout společné závěry, my jsme se bavili o otázce ratifikace evropské ústavy. Občanská demokratická strana trvá na svém názoru, že odmítnutím této ústavy ve dvou členských zemích je nutné dokument považovat za mrtvý a nemá smysl pokračovat v ratifikaci," řekl Nečas.

Paroubek označil dnešní schůzku za informativní, na níž chtěli zástupci stran hovořit v klidu a bez médií. Podle premiéra by měla následovat další kola jednání. Příští se má uskutečnit za čtrnáct dní. Rozhodující pro vládu bude evropský summit v polovině června, který by se mělo rozhodnout o dalším osudu euroústavy.

Postoje velkých evropských států k ratifikaci ústavy jsou rozporné. Německý kancléř Gerhard Schröder a francouzský prezident Jacques Chirac se v sobotu v Berlíně shodli, že schvalování evropské ústavní smlouvy v členských zemích musí pokračovat. Britská vláda reagovala chladně a chce ratifikační proces odložit.

Zástupci ČSSD a ODS dnes hovořili také o důchodové reformě. Kvůli ní hodlá premiér Paroubek vytvořit pracovní skupinu, která se zaměří na základní rozdíly obou stran. "Počítám, že někdy na přelomu června a července bych svolal také schůzku představitelů všech parlamentních politických stran k problematice důchodové reformy," doplnil Paroubek.

Martin Hromádka, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme