Špičky ČSSD a ODS se na euroústavě neshodly

ČSSD i ODS dál trvají na svých postojích k euroústavě. Po ranním jednání s šéfem občanských demokratů Mirkem Topolánkem to oznámil premiér Jiří Paroubek. Nejsilnější opoziční strana pokládá kampaň i hlasování o evropské ústavě v Česku po výsledcích ve Francii a Nizozemsku za plýtvání penězi. ČSSD naopak s kampaní i hlasováním nadále počítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

"My jsme si každý zatím ponechali svá stanoviska," řekl po zhruba dvouhodinové přísně utajované schůzce v Kramářově vile premiér a místopředseda ČSSD Jiří Paroubek. S Topolánkem přišel na schůzku první místopředseda ODS Petr Nečas, Paroubka doprovodil předseda ČSSD Stanislav Gross.

Nejdelší čas věnovali politici euroústavě. "My si myslíme, že je nutné být v hlavním evropském proudu," uvedl po jednání Gross a dodal, že Česko by mělo dodržet závazky, které přijalo, to znamená jednat o ratifikaci evropské ústavy. "Máme zájem na tom, aby pozice České republiky byla jednotná," zdůraznil.

ODS trvá podle Nečase i po schůzce na opaku. "Nebylo smyslem této schůzky dosáhnout společné závěry, my jsme se bavili o otázce ratifikace evropské ústavy. Občanská demokratická strana trvá na svém názoru, že odmítnutím této ústavy ve dvou členských zemích je nutné dokument považovat za mrtvý a nemá smysl pokračovat v ratifikaci," řekl Nečas.

Paroubek označil dnešní schůzku za informativní, na níž chtěli zástupci stran hovořit v klidu a bez médií. Podle premiéra by měla následovat další kola jednání. Příští se má uskutečnit za čtrnáct dní. Rozhodující pro vládu bude evropský summit v polovině června, který by se mělo rozhodnout o dalším osudu euroústavy.

Postoje velkých evropských států k ratifikaci ústavy jsou rozporné. Německý kancléř Gerhard Schröder a francouzský prezident Jacques Chirac se v sobotu v Berlíně shodli, že schvalování evropské ústavní smlouvy v členských zemích musí pokračovat. Britská vláda reagovala chladně a chce ratifikační proces odložit.

Zástupci ČSSD a ODS dnes hovořili také o důchodové reformě. Kvůli ní hodlá premiér Paroubek vytvořit pracovní skupinu, která se zaměří na základní rozdíly obou stran. "Počítám, že někdy na přelomu června a července bych svolal také schůzku představitelů všech parlamentních politických stran k problematice důchodové reformy," doplnil Paroubek.

Martin Hromádka, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme