Špičky parlamentních stran o tzv. Benešových dekretech

Stranické špičky se v úterý podle ministra zahraničí Jana Kavana dohodly na potřebě a věcné stránce společného prohlášení k takzvaným Benešovým dekretům, které by uklidnilo veřejnost. "Myslím si, že jsme dosáhli shody v tom, že je vhodné, aby Poslanecká sněmovna se shodla na usnesení, které bude mít podporu všech parlamentních stran," řekl Kavan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůzka k Benešovým dekretům | Foto: René Volfík

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda ale obvinil ODS, že dohodu na společném návrhu prohlášení pro sněmovnu dnes zablokovala. Podle Svobody byli zástupci ostatních stran byli připraveni se na společném stanovisku shodnout. Místopředseda ODS Jan Zahradil ale Svobodou kritiku odmítl s tím, že si účastníci schůzky vyměnili postoje k této problematice.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Šumová: Jednání o dekretech prezidenta republiky

Šéfové stran se k problematice ještě jednou sejdou. Podle Kavana by v usnesení mělo být, že nelze připustit jakékoli zpochybňování výsledků druhé světové války a poválečného uspořádání včetně majetkových poměrů a jiných právních vztahů, které vyplývaly z dekretů. "Budeme opakovat, že Benešovy dekrety byly, jsou a zůstanou součástí českého právního řádu," uvedl. Tak by politici uklidnili veřejnost, že nejsou ohroženy vlastnické vztahy.

Milan Kopp, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme