Špičky pyramidy metanolové aféry se možná nikdy najít nepodaří, říká bývalý kriminalista

V kauze metanolové aféry policie zatím obvinila 23 lidí. Najít hlavní organizátory bude ale mimořádně obtížné. Radiožurnálu to řekl bývalý šéf kriminalistů v Moravskoslezském kraji Jan Strmeň, který sám nelegální síť s alkoholem několik let rozkrýval.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v Havířově zajistila stánky, které nabízely nekvalitní alkohol

Policie v Havířově zajistila stánky, které nabízely nekvalitní alkohol | Zdroj: ČTK

Jednotlivé články zločineckého řetězce se vůbec neznají a pracují velmi konspirativně. Policie nemusí v metanolové aféře vrchol zločineckého ledovce nikdy najít. To říká v rozhovoru pro Radiožurnál podplukovník Jan Strmeň, v minulosti šéf hospodářské kriminálky, dnes důchodce, který na severu Moravy dlouhé roky rozkrýval nelegální síť obchodníků s alkoholem.

V kauze metyl má svou vyšetřovací verzi: osudový omyl na černém trhu. „Byl to asi osudový omyl některých článků, poněvadž řetězec, který v té oblasti podniká, čítá několik skupin. A ty už ani neví, kdo všechno je v řetězci zapojen. Udělal prostě chybu.“
Potřebné suroviny podle něj pachatelé převáží v obřích cisternách na náklaďácích. A tam se zřejmě stala ona osudová chyba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Janem Strmeněm, bývalým šéfem kriminalistů na severu Moravy natočila reportérka Radiožurnálu Andrea Čánová

„Cisterny jsou odděleny přepážkami kvůli bezpečnosti v silničním provozu, aby měly stabilitu při brzdění. Jsou tam třeba tři tisíce litrů komodit, například nafta, pak sirup a třetí může být líh, metyl nebo etanol. Každá přepážka se vypouští zvlášť. A jestli někdo dostal příkaz, že má vypustit krajní ventil, a nebylo upřesněno, jestli přední nebo zadní, tak se to takhle klidně mohlo stát,“ vysvětlil.

Policista, který v minulosti zatkl nejednoho nelegálního obchodníka, příliš nevěří tomu, že kriminalisté zdroj metanolové aféry najdou. V podsvětí totiž funguje vysoká míra konspirace a jednotlivé články řetězce se prostě neznají, takže ani při výsleších nemají co říct.

Strmeň souhlasí s tím, že metanol může pocházet ze směsi do ostřikovačů. Připomněl také aféru cinol, kterou řešil zlínský soud. Právě s touto nemrznoucí kapalinou měli obžalovaní z několika firem obchodovat, lih údajně vydávali za denaturovaný, aby nemuseli odvádět spotřební daň.

„Vždy jde v první řadě především o peníze, velká část prostředku byla využita na výrobu alkoholu. Cinol se používal do směsi do ostřikovačů nebo ve stavebnictví,“ vysvětluje policista. Soudce se při projednávání tohoto případu divil, co se stalo ze statisíci litry cinolu, a nevyloučil, že skončily na černém trhu.

Policií zavřený a hlídaný stánek s alkoholem v havířovské části Šumbark | Foto: Martin Knitl

Podle vrchního zástupce Ivo Ištvána kauza ještě není pravomocně skončena: „Věc by měla být v tuto chvíli u Vrchního soudu v Olomouci. Některé stavební firmy tvrdily, že právě cinol používaly při stavebních pracích, při vyšetřování se následné prokázalo, že toto tvrzení není pravdivé.“ Potvrdil také, že kauzu metanol bude dále dozorovat právě státní zástupce ze Zlína.

„Oni se opravdu neznali. Každý měl svůj úkol. Platilo se tam z ruky. Samozřejmě žádné výrobní porady nebyly. Například dovozce dostal surovinu, druhý přišel v noci a namíchal to, třetí přišel ráno a naložil to do auta a klíče nechal na kole, pak přišel další, který měl úkol to odvést na jiné místo v republice, kde to přejímal zase další článek. Proto je to pro policii obtížné,“ popsal své zkušenosti.

V podsvětí je teď velká nervozita, prodejci vyhazují lahve do příkopu nebo do kontejnerů. Podle bývalého kriminalisty by stát měl stánkaře trestat daleko více. Když budou mít strach z postihu, nelegální alkohol od dealerů v dodávce nekoupí.

„Každý prodejce ví, od koho to koupí. Zaspaly živnostenské úřady, finanční úřady. Prostě všechno spalo, byl klid. Dneska to nabralo velkou výši. Tak snad, věřme tomu, že se budou dělat opatření,“ uzavírá bývalý policista, který žije v Havířově, ve městě, kde metanolová aféra začala.

Andrea Brtníková, bre, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme