Špičky vládní koalice opět o společném kandidátu na prezidenta

Šéfové vládních stran se v pondělí večer opět sešli k jednání o kandidátovi pro třetí volbu prezidenta. Šéf ČSSD a premiér Vladimír Špidla nabídl post exministru Janu Sokolovi. Unie svobody-DEU i lidovci tohoto kandidáta vítají. Dvě menší koaliční strany chtějí ovšem vědět, zda se na Janu Sokolovi shodnou všichni zákonodárci ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidentská zástava na Hradě | Foto: Michal Kamaryt

Stoupenci bývalého předsedy ČSSD a premiéra Miloše Zemana totiž mají k Sokolovi výhrady - vadí jim například, že neprošel vnitrostranickým referendem.

Po skončení rozhovorů ale představitelé koaličních stran však nebyli schopni říci prokřehlým novinářům, kteří na ně čekali před Strakovou akademií téměř hodinu, aniž by byli vpuštěni alespoň do vestibulu budovy, vůbec nic. Shodli se jen na tom, že další krok k oficiální nominaci Jana Sokola musí udělat ČSSD.

Jan Sokol zřejmě při své prezidentské kandidatuře nemůže počítat s plnou podporou komunistů. Šéf KSČM Miroslav Grebeníček minulý týden Radiožurnálu řekl, že jeho strana udělá ve třetí volbě hlavy státu vše pro to, aby prezident byl zvolen. Při volbě, podle Grebeníčka dají komunisté přednost levicovému kandidátu tehdy, pokud pro ně bude přijatelný. Někdejší ministr školství Sokol nominovaný sociálními demokraty do třetí volby hlavy státu ale podle samotných komunistů plošnou podporu KSČM těžko získá.

Občanští demokraté nadále podporují svého čestného předsedu Václava Klause, který v dosavadních neúspěšných dvou volbách zvítězil v každém ze šesti kol nad svými protikandidáty.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme