Špidla a Dzurinda pro společnou ochranu nebe

O českém návrhu na vybudování společné česko-slovenské protivzdušné obrany jednali v Bratislavě premiéři obou zemí Vladimír Špidla a Mikuláš Dzurinda. Slovensko tento plán podporuje. Projekt Společné nebe mají už od pondělka začít připravovat vojenští odborníci z obou stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla a Mikuláš Dzurinda | Foto: Samuel Kubáni

Jak po setkání řekl premiér Dzurinda, obě země si zatím na úrovni ministrů obrany vyměnily své představy o tom, jak by společná obrana vzdušného prostoru měla fungovat. Nyní celý projekt posoudí odborníci, jejich posudek by předsedové vlád měli obdržet během jednoho měsíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Dzurinda o projektu společné ochrany nebe

"Je tu jednoznačné politické zadání pro naše podřízené: najít míru spolupráce, a já jsem přesvědčen o tom, že ji najdeme. A teď jde jenom o její hloubku," konstatoval český ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Podle ministra Tvrdíka návrh předpokládá spolupráci jak v oblasti vzdělávání a výcviku pilotů, tak i spolupráci při vlastním zajištění vzdušného prostoru.

Vladimír Špidla, který přijel na návštěvu Bratislavy poprvé ve funkci premiéra, je přesvědčen, že postupně bude zrealizován systém, který bude ku prospěchu oběma stranám.

Česká vláda začala o tomto plánu uvažovat poté, co před dvěma týdny definitivně odstoupila od záměru koupit 24 nových stíhaček Jas-39 Gripen. Diskuse o zajištění protivzdušné obrany země se tím vrátily na samý začátek. Premiér Špidla si podle svého dřívějšího vyjádření dokáže představit i to, že by se do projektu společné obrany mohlo vedle Slovenska případně zapojit také Polsko s Maďarskem.

Slováci při dnešním jednání v Bratislavě také navrhli, aby se vzhledem k blížícímu se vstupu Prahy a Bratislavy do Evropské unie už neinvestovaly další prostředky do budování hraničních přechodů mezi oběma státy. Ušetřené zdroje by Slovensko mohlo podle Mikuláše Dzurindy použít například na lepší zabezpečení východní hranice.

Jitka Malá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme