Špidla: Česká republika útok chápe

Zásah spojenců proti režimu Saddáma Husajna je logickým důsledkem jeho dosavadní politiky, míní předseda české vlády Vladimír Špidla. Jak v bezprostřední reakci na ranní útok uvedla jeho mluvčí Anna Stárková. Na ministerstvu obrany České republiky mimořádně jednal krizový štáb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | Foto: Jan Rosenauer

Vladimír Špidla prostřednictvím své mluvčí oznámil, že vláda chápe vojenskou operaci v Zálivu jako poslední prostředek, který vede k naplnění příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN. "Česká republika chápe koaliční operaci jako poslední prostředek k naplnění příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN, avšak lituje, že se nepodařilo pro tento krok získat mandát OSN," uvedla Stárková.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Stárková: Reakce premiéra na útok

Premiér je přesvědčen, že kořeny krize jsou v agresivním útoku Bagdádu na Kuvajt v roce 1990 a také v tom, že 12 let Husajn neplní požadavky mezinárodního společenství. Vladimír Špidla věří, že vojenský zásah nakonec posílí stabilitu a mír v oblasti. Česko je pak podle něj připraveno poskytnou pomoc při obnově mírových poměrů.

Na ministerstvu obrany České republiky mimořádně zasedal krizový štáb. "Z hlediska bezpečnosti vydali všichni příslušní ministři všechny potřebné pokyny a situaci průběžně sledují," řekla Stárková. Jak po jednání uvedl ministr obrany Jaroslav Tvrdík, není Česká republika v tuto chvíli ohrožena. Také čeští vojáci v Kuvajtu jsou v pořádku. Armáda přešla na druhý stupeˇn pohotovosti, a to v souvislosti s útokem spojenců na Irák několik desítek vojáků pomáhá s ostrahou ruzyňského letiště a amerického velvyslanectví v Praze.

Okolo deváté hodiny se sešla i Bezpečnostní rada státu, aby definitivně schválila převelení dalších 620 vojáků pod policejní složky. Hasiči dostanou další detekční zařízení, kterými budou schopni zjistit širší škálu nebezpečných látek.

O těchto opatřeních už ve středu rozhodl Ústřední krizový štáb. Policisté ve spolupráci s vojáky mají dohlížet zejména na ochranu některých strategických objektů v Praze a Středočeském kraji. Patří mezi ně třeba zdroje pitné vody, dopravní a telekomunikační uzly. "Jedná se o objekty strategické z hlediska fungování státu, z hlediska zásobování obyvatel pitnou vodou, důležité komunikační a dopravní uzly, některé vybrané objekty z hlediska nebezpečné výroby a podobně," vysvětluje policejní prezident Jiří Kolář.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme