Špidla kandidátem ČSSD na budoucího premiéra

Sociální demokracie plánuje zvyšování sociálních výdajů. Ústřední výbor strany dnes na svém zasedání v pražském Kongresovém centru odsouhlasil chystanou důchodovou reformu a další propopulační opatření, zejména takzvaný svěřenecký fond. Předsedu strany Vladimíra Špidlu výbor také jednomyslně nominoval stranickým kandidátem na premiéra po příštích parlamentních volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nominaci oznámil po zasedání místopředseda ČSSD Stanislav Gross. Ústřední výkonný výbor podle něj dospěl k závěru, že je zapotřebí, aby politické strany ucházející se o přízeň voličů v dostatečném časovém předstihu jasně definovaly, kdo jsou jejich hlavní kandiáty pozici, která bude garantem volebního programu. "Jak předpokládáme, že ODS bude nominovat Václava Klause, čtyřkoalice Karla Kühnla, tak sociální demokracie nominovala předsedu strany Vladimíra Špidlu." Manažerem volební kampaně ČSSD se stal místopředseda pro hospodaření Karel Kobes.

ČSSD považuje snižování porodnosti za alarmující a rozhodla se prosazovat propopulační opatření. Jedná se nejen o zvyšování rodičovského příspěvku na 3300 korun a zavedení sirotčího fondu, ale také o nově zřízený svěřenecký fond. Ten by podle Vladimíra Špidly zabezpečil každému dítěti bez ohledu na příjem rodičů určitou částku státních peněz, kterou by bylo možné po dovršení 18 let použít například na bydlení či studium. Výše částky bude podle předsedy sociálnědemokratických poslanců Bohuslava Sobotky záležet na tom, jak dopadne analýza veřejných financí a kolik bude možné na tento účel uvolnit. "V každém případě by se jednalo o částku vyšší než 10 tisíc korun." Špidla uvedl, že by příspěvek mohl dosáhnout až 50 tisíc korun.

Předseda sociální demokracie odmítá, že se tak vládnoucí strana snaží před volbami populisticky zapůsobit na voliče. "Samozřejmě, že to není součást předvolební kampaně, jestliže narůstají životní náklady, můj přístup musí být takový, že mají být vyrovnány," uvedl Špidla.

Stínová ministryně práce a sociálních věcí za ODS Libuše Benešová považuje návrh sociální demokracie za populistické předvolební gesto. Benešová si myslí, že děti jsou především záležitostí svých rodičů a rodina jako taková je základní sociální instituce, která se má o děti řádně starat. "Stát na sebe nemůže péči o děti přejímat a nemůže z nich vytvářet jakési státní děti."

S návrhem sociální demokracie nesouhlasí ani Unie svobody. Podle její šéfky Hany Marvanové by pro rodiny s dětmi znamenala větší podporu rozsáhlá daňová reforma. Rodinám by mělo snížit daňové zatížení například společné zdanění manželů. Stát by měl daňovými úlevami podporoval výdaje na vzdělání a bydlení tak, aby tyto výdaje byly odečitatelnými položkami. "Tuto cestu k podpoření porodnosti, vzdělání a bydlení považujeme za nejefektivnější," dodala Marvanová.

Nepodpořit návrh státního rozpočtu, který vypracovala ČSSD na příští rok, se chystá ODS. Jak včera oznámil stínový ministr financí a předseda rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý, kabinet počítá s nereálnými příjmy a zárověň prodlužuje zadlužování státu. Sociální demokracie je ale podle Špidly připravena o podobě rozpočtu na půdě poslanecké sněmovny diskutovat. "Sociální demokracie má zájem schválit rozpočet, klíčová debata je teprve před námi." Občanští demokraté také obvinili ČSSD z toho, že rozpočet je možná úmyslně připravený tak, aby se nakonec postupovalo podle rozpočtového provizoria. To ale Bohuslav Sobotka odmítá. "V žádném případě neusilujeme o rozpočtové provizorium, bohužel tato reakce ODS zvyšuje riziko toho, že se v rozpočtovém provizoriu ocitneme."

Vladimír Špidla také vyzval členy své strany k opatrnosti při přijímání darů na volební kampaň. Posteskl si nad tím, že ve sdělovacích prostředcích se vůči vládě i jednotlivým členům ČSSD dál vede špinavá kampaň. Napadené členy by měla sociální demokracie podle Špidly podržet.

Primární volby by se v okresních organizacích strany měly konat v říjnu a v krajských v listopadu. Kandidáti a lídři, kteří ČSSD povedou příští rok v červnu do volebního boje, by měli být známi začátkem prosince.

Lenka Šumová, Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme